organik biber dolması


Malzemeler:
8 Adet Organik Dolma Biber
150 gr. Dana Kıyma (orta yağlı)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Orta Boy Domates
1 Çay Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz (iç için)
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/5 Demet Maydanoz

Ön Söz:
Organik Red Ruffled dolma biberi artık ülkemizde yetiştiriliyor. Üretim sürecinde yeşil renkli olan biberler, olgunlaştıkça kırmızı renk alıyor. Bu biberin üçüncü kez dolmasını yapıyorum, son derece güzel görünümlü ve tatlı bir biber türü. Bu biberi Bursa ilimizin Orhangazi ilçesinden geçerken, üretici köylülerden tadarik ettim ve dolmasını yaptım.

Ön Hazırlık:
Biberler yıkanacak ve sap kısmı kapak yapılmak üzere kesilecek, çekirekleri çıkartılacak. Domatesler küp doğranacak, soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Kap içerisine kıyma, soğan, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, domates salçası, tuz, karabiber, nane, maydanoz konulacak ve karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve kırılmadan malzemelerle karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Dolma içi, biberlere tek tek bastırılmadan ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Her biberin üzerine kendine ait olan sapı kapak olarak kapatılacak ve tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye ilave edilecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı dolmaların üzerinde gezdirilecek. Dolmaların üzerine ısıya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Tencere, yüksek ısı da kaynatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Tam, 50 dakika  bitiminde dolmanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Tencereniz kaynarken, buhar kapak aralığından rahat bir şekilde çıkacak. Kapak gürültüsü olmayacak. Ocağın gaz ayar düğmesini bunları göz önüne alarak ayarlayın.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop