evde dondurma nasıl yapılır

 |  by

ev_dondurmasi

Malzemeler:
1 Litre Yağlı Süt
1 Tatlı Kaşığı Toz Salep ’5 gr’
1 Çay Kaşığı Vanilya
1 Su Bardağı Toz Şeker

Ön Söz:
Evde dondurma nasıl yapılır diye aramaya gerek yok. Bu tarif, dondurma sever tarafından donurmayı sevenler için hazırlandı. Yapmanız gereken, aktardan hakiki salep almanız ve 1 litre yağlı sütü tedarik ederek işe başlamanız yeterlidir. Sonrası, sabır ve inatla kendi dondurmanızı hazırlayarak, sevdiklerinizle paylaşmanızdır. Kolay gelsin.

Ön Hazırlık:
Bir kap içerisine toz şeker, salep, vanilya konulacak ve karıştırılacak.

evde_dondurma_yapimi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 litre süt konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Üzerine hazırlanan “toz şeker, salep, vanilya” karışımı bitinceye kadar “azar azar” ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Tencere 10 dakika süre ile savrularak kaynatılacak. Süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve oda sıcaklığına düşünceye kadar bekletilecek. Ardından tencere kapağı kapalı olarak, dondurucuya konulacak ve 2 saat süre ile dondurucuda tutulacak. Süre bitiminde tencere dondurucudan alınacak ve karıştırılacak.Tenceredeki süt tamamen donuncaya kadar, her saat başı karıştırma işlemine devam edilecek. Yaklaşık 5 saat süre sonunda vanilyalı dondurmanız sevise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

 

6 Comments


  1. Annem geri zekalı sen yapamazsın dedi ama takmadım. Sözüne karşılık inatla ben de bu akşam denedim ama çok buzlu oldu nerede hata yaptım acaba?

  2. ellerine sağlık canım, tarifi aldım. hafta sonu deniyeceğim inşallah, teşekkürler.

  3. cok guzel oldu yaaa yaptim ve herkez hayran kaldii

  4. Var, tarifimi bekliyeceksiniz. Tarifimi ne vakit yayınlayacağımı mutlaka soracaksınız, en iyisi sormadan söyleyeyim. Şansınıza, canım ne zaman meyveli dondurma çekerse.

  5. Pekala, meyveli dondurma yapmak istersek nasıl yapacagız. Bununla ilgili de bir reçeteniz var mı? Sevgiler

  6. var ya bu tarifi fellik fellik yıllarca aradın. kısmet bugüne kalmış mış. sağol varol Klasik Tatlar sıcaklar bastırmadan yapı veren gari

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.