etli nohut yemeği


Malzemeler:
250 gr. Kuzu Eti Kuşbaşı
2 Su Bardağı Nohut
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca bekletilecek. Sabah nohut’un suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek, 50 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde nohutlar süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine et ilave edilecek, normal ısıda kuzu eti rengi dönünceye kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, açılan yere soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine domates salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından 5 su bardağı kaynar su, kimyon, karabiber ve nohut katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde Etli Nohut yemeğiniz hazır. 1 tatlı kaşığı tuz’u şimdi ilave edebilir, yemeğin tuz’unu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Nohut’u ön haşlamasında nohut’un haşlanıp haşlanmadığını şöyle anlarız. Şekli bozuk olmayan bir kaç nohutu dişlerimiz arasında ezdiğimizde sertlik hissetmiyorsak, nohut tam haşlanmış demektir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Bakliyat Yemekleri, Etli Yemekler