Kategoriler
Bakliyat Yemekleri Etli Yemek Tarifleri

kuzu etli nohut yemeği tarifi


Tencerede Kuzu Etli Nohut Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
250 gr. Kuzu Eti Kuşbaşı
2 Su Bardağı Nohut
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Tencereye 2 su bardağı nohut ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak. Tencere en az 8 saat bekletilecek. Ardından nohut’un suyu değiştirilecek ve tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve nohut en az 50 dakika haşlanacak. Süre bitiminde süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Nohut’un haşlanıp haşlanmadığını şöyle anlarız: Haşladığımız nohut içinden birkaç nohutu dişlerimiz arasında ezdiğimizde sertlik hissetmiyorsak, nohut haşlanmış demektir.

*

Et kavrulmuş

Soğan kavrulmuş, salça ilave edilmiş

Nohut ilave edilmiş

Su ilave edilmiş

Etli nohut yemeği servise hazır

*

Maharetini Göster :
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve normal ısı ayarında etin rengi dönünceye kadar kavrulacak.  Üzerine sıra ile soğan salça, ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Peşinden nohut, 5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve tencere karıştırılacak.  Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika bitiminde etli nohut yemeğiniz hazır. 1 tatlı kaşığı tuz’u şimdi ilave edebilir, yemeğin tuz’unu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com