etli nohut yemeği


Malzemeler:
250 gr. Kuzu Eti Kuşbaşı
2 Su Bardağı Nohut
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca bekletilecek. Sabah nohut’un suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve nohut 50 dakika haşlanacak. Süre bitiminde nohut süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Nohut’un haşlanıp haşlanmadığını şöyle anlarız: Haşladığımız nohut içinden şekli bozuk olmayan bir kaç nohutu dişlerimiz arasında ezdiğimizde sertlik hissetmiyorsak, nohut haşlanmış demektir.

Et kavrulmuş

Soğan kavrulmuş, salça ilave edilmiş

Nohut ilave edilmiş

Su ilave edilmiş

Etli nohut yemeği servise hazır

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve normal ısı ayarında etin rengi dönünceye kadar kavrulacak.  Ardından tencerenin orta yerinden yer açılacak ve açılan yere  sıra ile soğan salça, ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Peşinden nohut, 5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve tencere karıştırılacak.  Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika bitiminde etli nohut yemeğiniz hazır. 1 tatlı kaşığı tuz’u şimdi ilave edebilir, yemeğin tuz’unu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop