etli karnabahar

etli_karnabahar

Malzemeler:
700 gr. Karnabahar
200 gr. Dana Kuşbaşı Et
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Domates
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Etli karnabahar kuzu eti, kışlık kavurma ve dana eti ile yapılabilir. Karnabahar yemeğinde kuzu eti, kışlık kavurma ve dana etinin “yumuşak olan” ızgaralık bölümleri kullanılırsa; et yemekte kavrularak doğrudan kullanılır. Tarifimde olduğu gibi, yemekte sert dana eti kullanılırsa et önceden pişirilmelidir. Etinizi yemeğin pişme süresine göre, yarı veya tam olarak pişirebilirsiniz. Bunun için, eti pişirirken su ölçüsü ile oynamanız gerekir.

Ön Hazırlık:
Karnabaharın çiçek kısım gövdeden ayrılacak ve yıkanacak. Domates, soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sarımsak iri kıyılacak.

Etin Pişirilmesi:
Tencere’ye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Ardından et ilave edilecek ve kendi suyunu salıp buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve kaynatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Tencere içerisinde su kalmayıncaya kadar et pişirilecek ve ardından yemekte kullanılacak.

etli_karnibahar_yemegi

Maharetini Göster:
Tava içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Sarımsak ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine pişmiş kuşbaşı et, 2 Su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek. Ardından, tencere içerisine dizilmiş karnabaharın üzerine dökülecek. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.