erzurum un helvası

erzurum_un_helvasi

Malzemeler:
200 gr. Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Su Bardağı Un ‘440 gr.’
1 Çay Bardağı Toz Şeker ‘100gr.’
4 Yemek Kaşığı Soğuk Su

Ön Söz:
Erzurum un helvası diğer un helvaları gibi un, yağ ve şekerden yapılır. Helva sade olarak yapılabildiği gibi; içerisine ceviz içi, fındık içi ve fıstık içi ezilerek konulabilir. Bu tamamen damak zevkinize kalmış, dilediğiniz şekilde Erzurum un helvası yapabilirsiniz. Bu helvanın sadesini sevdiğim için içerisine bir şey ilave etmedim. Örneğin; fındıklı Erzurum un helvası yapmak isterseniz, fındık içi rondodan geçirilir veya havanda ezilir. Un kavrulup ocaktan alınmaya yakın, fındık içi ilave edilir ve hafif kavrulduktan sonra tencere ocaktan alınır. Erzurum un helvası yapımı deneyim gerektirsede verdiğim malzeme ölçülerine ve tarifimdeki ayrıntılara dikkat ederseniz helvanızı yaparsınız. Malzeme ölçülerinin katlarını alarak ihtiyacınız kadar Erzurum un helavası yapabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
İki su bardağı dolusu un elenerek hazır edilecek. Un kavrulup soğumaya baırakıldığında, bir kase içerisine toz şeker ve su birlikte karıştırılacak.

un kavrulmuş

helva_kavurma

şeker ilave edilmiş

erzurum_un_helvasi_sade

ve şekil verilmiş

cevizli_erzurum_un_helvasi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı, zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine un ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve un kavruluncaya kadar ocak ısısı değiştirilmeyecek. Tenceredeki un’un rengi pembeleşinceye kadar 15 dakika süre ile kavrulacak. Ardından tencere ocaktan alınacak ve 10 dakika süre boyunca un’un ılıması için tencere dinlendirilecek. Süre bitiminde üzerine şekerli su ilave edilecek ve karıştırılacak. Karışım şişmeye başladığında tepsiye yayılacak ve üzeri düzeltilecek. Helva ılıdığında istediğiniz biçimde şekil verilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.