erzurum un helvası

erzurum un helvası 396x267 erzurum un helvası
Malzemeler:
200 gr. Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
4 Su Bardağı Un (440 gr.)
100 gr. Toz Şeker (1 çay bardağı + 1 yemek kaşığı)
5 Yemek Kaşığı Soğuk Su (50 gr.)

Ön Söz:
Erzurum un helvası diğer un helvaları gibi un, yağ ve şekerden yapılır. Helva sade olarak yapılabildiği gibi; içerisine ceviz içi, fındık içi, badem ve fıstık içi ezilerek konulabilir. Bu tamamen damak zevkinize kalmış, dilediğiniz şekilde Erzurum un helvası yapabilirsiniz. Un helvasının sade olanını sevdiğim için, içerisine bir şey ilave etmedim. Örneğin; fındıklı Erzurum un helvası yapmak isterseniz, fındık içi rondodan geçirilir veya havanda ezilir. Un kavrulup ocaktan alınmaya yakın, fındık içi ilave edilir ve hafif kavrulduktan sonra ocak söndürülür. Erzurum un helvası yapımı deneyim gerektirsede, tarifimle helvanızı yaparsınız.

Ön Hazırlık:
Dört su bardağı dolusu un elenerek hazır edilecek.  Bir kase içerisinde toz şeker ve su birlikte konulacak ve eriyinceye kadar karıştırılacak.

un kavrulmuş

helva kavurması 356x267 erzurum un helvası

şekerli su ilave edilmiş

sade un helvası 356x267 erzurum un helvası

ve şekil verilmiş

cevizli un helvası 356x267 erzurum un helvası

Maharetini Göster:
Tencereye tereyağı, zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine un ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve un kavruluncaya kadar ocak ısısı değiştirilmeyecek. Tenceredeki un’un rengi dönünceye  kadar (1 saat)  kavrulacak. Ardından ocak söndürülecek ve tencere 10 dakika boyunca (un’un ılıması için) dinlendirilecek. Süre bitiminde üzerine şekerli su ilave edilecek ve karıştırılacak. Karışım şişmeye başladığında tepsiye yayılacak üzeri düzeltilecek ve istenilen şekil verilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top