enginarlı bakla

enginarli_bakla

Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Bakla
4 Adet Temizlenmiş Enginar
1 Adet Soğan
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2.5 Su Bardağı Kaynar Su
1/5 Demet Dereotu

Ön Hazırlık:
Enginarlar ortadan iki eşit parçaya bölünecek. Bakla ayıklanacak, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak, dereotu kıyılacak. 2.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

zeytinyagli_enginarli_bakla

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Bakla 15 dakika süre ile kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde enginar dilimleri dizilecek. 2.5 su bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 90 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.