düğün çorbası

dugun_corbasi

Malzemeler:
250 gr. Haşlanmış Dana Eti ‘orta yağlı’
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su bardağı Et Suyu

Ön Söz:
Düğün çorbası haşlanmış (didiklenmiş) et ve et suyu ile yapılır. Terbiyesi yapılır ve sirke ve sarımsaklı sos ile servis edilir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların orta yağlı ve kemikli eti düğün çorbası yapımına uygundur. Helede küçükbaş hayvanların gerdanı çorba yapımında kullanılırsa, çorba tadından yenmez. Resimde görünen düğün çorbasını dondurucudan çıkardığım kemikli dana etiyle yaptım. Eti düdüklüde haşladıktan sonra suyu ile birlikte bu çorba yapımında kullandım.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek ve tekrar çırpılacak.

terbiyeli_dugun _corbasi

Maharetini göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı et suyu ve haşlanmış (didiklenmiş) et konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek. Üzerine kırmızı toz biber ilave edilecek, kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Ezilmiş sarımsak ve sirke sosu ile çorba  servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.