düğün çorbası


Malzemeler:
250 gr. Haşlanmış Dana Eti (orta yağlı)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su bardağı Et Suyu

Ön Söz:
Düğün çorbası haşlanmış (didiklenmiş) et ve et suyu ile yapılır. Terbiyesi yapılır ve sirke ve sarımsaklı sos ile servis edilir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların orta yağlı ve kemikli eti düğün çorbası yapımına uygundur. Helede küçükbaş hayvanların gerdanı çorba yapımında kullanılırsa, çorba tadından yenmez. Resimde görünen düğün çorbasını dondurucudan çıkardığım kemikli dana etiyle yaptım. Eti düdüklüde haşladıktan sonra suyu ile birlikte bu çorba yapımında kullandım.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek ve tekrar çırpılacak.

Haşlanmış Etli Dana Kemiği ve Suyu

Haşlanmış Didiklenmiş Dana Eti

Et Suyu Kaynatılmış  ve Terbiye İlave Edilmiş

Üzerine Biberli Tereyağı Gezdirilmiş

Düğün Çorbası Servise Hazır

Maharetini göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı et suyu ve haşlanmış (didiklenmiş) et konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek. Üzerine kırmızı toz biber ilave edilecek, kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Ezilmiş sarımsak ve sirke sosu ile çorba  servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop