şam tatlısı

şam tatlısı 400x267 şam tatlısı
Malzemeler:
1 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Karbonat (tepeli)
Tuzsuz Yer Fıstığı
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Su
1/2 Limon Suyu
30 cm. Çapında Tepsi

Ön Söz:
Şam tatlısını en güzel şam tatlısı ustaları yapar ve seyyar satıcılar aracılığıyla satarlar. Şimdilerde çok yok ama, bazen şehir sokaklarında tek tük de olsa şam tatlısı satıcılarına rastlanabiliyor. Kimi tatlıcı dükkanlarının vitrinlerinde de şam tatlısını görmek mümkün. Ne var ki rastladığınız şam tatlısının kaçı, gerçek şam tatlısı yöntemi ile yapılmış, bilemezsiniz. Şam tatlısı diye alıp tattığım çoğu satıcılardaki şam tatlısından gerçek şam tatlısı tadını alamadım. Görüntüleri güzel oluyor, ama tadı revaniden öte geçmiyor. Üzeri fıstıklı revani değil de şam tatlısı tatmak istiyorsanız, tarifimi deneyin derim.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi margarin ile yağlanacak. Fıstık içleri kabuklarından ayrılacak. Bir kap içerisine irmik, un, karbonat konulacak ve karıştırılacak. Şam tatlısını pişirmek için metal tepsi, alüminyum tepsi veya teflon tepsi kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Seramik ve bor cam tepsi kullanırsanız, tatlınızın pişme süresi uzar ve tabanı istenildiği gibi kızarmayabilir.

Şam Tatlısı Şerbeti:
Tencere içerisine 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su konulacak ve karıştırılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve şıra 5 dakika kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek ve şerbet 1 dakika daha kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Hamur Dilimleme:
Şam tatlısı hamuru akışkan olduğundan, hamur pişmeden önce dilimlemeye uygun değildir. Ama, fıstıkları dizmek için dilimlerin yerini belirleyebilirsiniz. Hamuru tepsiye eşit olarak yayın ve elinizi ıslatarak yüzeyini düzeltin. Ardından bıçakla tepsinin ortasına (keserek değil) üsten tabana batırarak çizgi çekin. Çizginin sağında ve solunda kalan boşlukların ortasına “yine bıçakla iz yaparak” bir çizgi çekin. Tepsiyi 90° ‘e çevirin ve ortasından bir çizgi çekin. Çizginin sağında ve solunda kalan boşluklara eşit aralıklarla üç çizgi çekin. Ardından dilimlerin üzerine fıstıkları dizin. Hamur piştikten sonra, keskin bıçağı suya daldırarak ıslatın ve tatlınızı dilimleyin.

Şam Tatlısı Hamuru

şam tatlı hamuru şam tatlısı

Şam Tatlısı Pişmiş

şam talısı pişmiş şam tatlısı

Şam Tatlısı Kesilmiş

şam tatlısı kesilmiş şam tatlısı

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine yoğurt, toz şeker konulacak ve mikserle çırpılacak. Üzerine irmik, un, karbonat karışımı azar azar ilave edilecek ve bir güzel karıştırılacak. Ardından yağlanmış tepsi içerisine yayılacak ve üzeri düzeltilecek. Tepsi 30 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur dikdörtgen dilimlenecek ve üzerine fıstıklar dizilecek. Ardından tepsi, önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak, dilim yerlerinden tekrar dilimlenecek ve (soğuk veya ılık fark etmez) şerbet verilecek. Tepsi soğuduktan sonra şam tatlınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top