domates soslu erişte

domates_soslu_eriste

Malzemeler:
250 gr. Erişte
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Litre Su

Ön Söz:
Domates soslu erişte pilavı, erişte pilav çeşitleri arasında bir numaradır. Bu erişte pilavını yufka ekmekle yemesini çok severim. Bu yüzden, sos hazırlarken tereyağını biraz hatrı sayılır kullanırım. Ekmekle yenebilecek lezzette erişte pilavı yapmak için, kavrulmuş ve kaliteli erişteye de ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekir. Çoğu zaman haşladığım eriştenin üzerine su tutmam, fakat domates soslu erişte yaptığımda mutlaka sudan geçirrim.

Domates Sosu’nun Hazırlanması:
Tencere içerisine tereyağı ve zeytinyağı konulacak, düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine rendelenmiş domates ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve domates suyunu çekinceye kadar pişirilecek.

domatesli_eriste

Maharetini Göster:
Tencere’ye 1 litre su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve erişte ilave edilicek, karıştırılacak. Tencere kapağı açık olarak, 12 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde erişte kevgire alınacak ve soğuk sudan geçirilecek. Ardından, süzülmüş erişte tencere içerisine alınacak ve domates sosu ile karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.