domates soslu erişte

domates_soslu_eriste

Malzemeler:
250 gr. Erişte
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Litre Su

Ön Söz:
Domates soslu erişte pilavı, erişte pilav çeşitleri arasında bir numaradır. Bu erişte pilavını yufka ekmekle yemesini çok severim. Bu yüzden, sos hazırlarken tereyağını biraz hatrı sayılır kullanırım. Ekmekle yenebilecek lezzette erişte pilavı yapmak için, kavrulmuş ve kaliteli erişteye de ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekir. Çoğu zaman haşladığım eriştenin üzerine su tutmam, fakat domates soslu erişte yaptığımda mutlaka sudan geçirrim.

Domates Sosu’nun Hazırlanması:
Tencere içerisine tereyağı ve zeytinyağı konulacak, düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine rendelenmiş domates ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve domates suyunu çekinceye kadar pişirilecek.

domatesli_eriste

Maharetini Göster:
Tencere’ye 1 litre su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve erişte ilave edilicek, karıştırılacak. Tencere kapağı açık olarak, 12 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde erişte kevgire alınacak ve soğuk sudan geçirilecek. Ardından, süzülmüş erişte tencere içerisine alınacak ve domates sosu ile karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.