dana yürek ızgara

dana_yurek_izgara

Malzemeler:
1/2 Kg. Dana Yüreği
2 Adet Domates
2 Adet Soğan
5 Adet Sivri Biber
Tuz

Ön Söz:
Dana yüreğini ızgara yapmak için elektirkli ızgara, ocak üzeri ızgara veya mangal kullanılsa da bu aletlerin bulunmadığı durumlarda olabilir. Böylesi zamanlarda teflon tavalar ve ocak üzerinde kullanılan tost makinası diğer ızgaraların yaptığı işi yapar. Bu iş için ocak üzeri tost makinanısı biçilmiş kaftan, kullanmanızı tavsiye ederim. Yürek parçaları ızgara üzerinde pişerken, üst yüzeyi sulandığında alt yüzeyinin piştiğini ve parçanın çevrilmesi gerektiğini işaret eder. Sulanan yüzeyi kağıt peçete ile kuruladıktan sonra yüreği çevirmenizi de tavsiye edrim.

Ön Hazırlık:
Dana yüreği suya vurulmadan ince olarak dilimlenecek. Soğan elma dilimi, domates halka şeklinde doğranacak. Sivri biber yıkanacak ve bütün bırakılacak.

Maharetini Göster:
Çok iyi ısınmış ve ızgara teli yağlanmış mangal üzerine yürek dilimleri konulacak. Dilimlerin üst yüzeyi sulandığında dilimler çevrilecek ve sulanmış yüzeyi pişirilecek. Ardından yürek dilimleri üzerine tuz serpiştirilecek ve alt üst edilerek ızgara üzerinde kısa süreli pişirilecek. Domates veya biberler istenirse mangal üzerinde ızgara yapılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.