bulgur çorbası

Bulgur_corbasi

Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Bulgur
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Su Bardağı Soğuk Su
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Bulgur yıkanacak ve süzülecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından 1 yemek kaşığı un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı nane nane ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek ve malzemeler dipten karıştırılacak.
Ardından 4 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, bulgur katılacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynayıncaya kadar malzemeler dipten karıştırılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde çorbanız hazır. 1 tatlı kaşığı tuzu şimdi ilave edebilir, yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Mevsiminde domates bu çorba’ya yakışır. Bir adet rendelenmiş domates nane kavrulduktan sonra ilave edilebilir. Domates kullandığınızda yarım kaşık salça yeterlidir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Posted in Bulgurlu Yemekler, Çorbalar

Bir Cevap Yazın

baybay2