basmati pirinç pilavı

basmati_pirinc_pilavi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Basmati Pirinç
2 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (20 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (30 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Basmati pirinç, pirinç çeşitleri arasında bir numaradır. Basmati pirinç pilavını bir kez tatdıktan sonra, diğer pirinç pilav çeşitlerini damağınız kolayına kabul etmez. Basmati pirinç, jasmin pirincine benzer ve az nişastalı ve hafif kokuludur. Basmati pirinç, diğer pirinç çeşitlerine göre suyu fazla çeker. Basmati pirinçle pilav yaparken; 1 ölçü basmati pirinç için, 2 ölçü su kullanılır. Pilavının yapılması diğer pirinçlerden farkı değildir, su ölçüsüne dikkat etmeniz yeterlidir.

Ön Hazırlık :
Pirinç ılık su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Ardından yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

sade_basmati_pirinc_pilavi

Maharetini Göster :
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine basmati pirinç ilave edilecek ve düşük ısıda 4 dakika süre ile kavrulacak. Ardından kaynar su ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan pilav 15 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.