baş eti haşlama

dana_kelle_eti_haslama

Malzemeler:
1/2 Kg. Dana Baş Eti
1.5 Litre Soğuk Su “8 su bardağı”
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Baş eti, büyükbaş hayvan başının (derisi yüzüldükten sonra) yanak kısımlarından çıkarılan ettir. Baş eti çeşitli yemek yapımında kullanılır. Baş eti makinede çekilerek kıyması ve çekilen kıymadan köftesi yapılır. Baş eti haşlanarak sıcak olarak, ya da soğuk olarak söğüş yapılarak yenir. Ayrıca, haşlanmış baş etin kendi haşlama suyu ile çorbası yapılır. Baş eti, tencerede ve düdüklü tencerede haşlanır. En güzel lezzetli ızgara köfte’nin baş etinden yapıldığını da unutmamak gerekir. Baş eti haşlandıktan sonra, varsa; yanak eti üzerinde bulunan beyaz kısımları soyularak atılır ve haşlanmış et istenildiği gibi kullanılır.

Ön Hazırlık:
Baş eti bol su ile yıkanacak ve suyu süzülecek. Yıkanmış et, iyi pişmesi için iri parçalara
bölünecek.

Dana Baş Eti

dana_bas_eti

Haşlanmış Baş Eti

bas_eti_haslama

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye irice parçalara ayrılmış baş eti, 1.5 litre soğuk su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve karıştırılacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında olacak. Düdüklünün el kitapçığında belirtilen, sığır eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve baş eti verilen süre dikkate alınarak haşlanacak. “lastik contalı, klasik düdüklü tencerem baş etini 40 dakikada lokum gibi haşlıyor” Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.