yoğurtlu taze bakla


Tencerede Yoğurtlu Taze Bakla Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
600 gr. Taze Bakla
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Tutam Dereotu
2 Yemek Kaşığı Un
1 Litre Soğuk Su

Ön Söz:
Taze baklanın çorbası, etli, kıymalı ve zeytinyağlı yemeği yapılır. Taze bakla yemeklerinde isteğe bağlı olarak domates, salça ve taze soğan kullanılabilir. Zeytinyağlı taze bakla yemeğinde yeteri kadar limon suyu ve kıvam artırıcı olarak un kullanılabilir. Bakla yemeği kavrularak yapılabildiği gibi, bütün malzemeler çiğden konularakta yapılabilir. Bakla tencerede ne kadar pişirilirse pişirilsin kendine özgü diriliği kaybolmaz. Yumuşacık bakla yemeği için düdüklü tencere kullanmanızı tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Bakla ayıklanacak, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Doğranmış baklalar, aşağıda un ve su ile hazırlanmış bakla sosu içinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak, dereotu kıyılacak. 2 su bardağı kaynar su ve sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Bakla Sosu’nun Hazırlanması:
Bir kap içine 2 yemek kaşığı un, 1 litre soğuk su ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine doğranmış bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Bakla pişirme tenceresine konacağı zaman, sos bir kez karıştırılacak ve içindeki bakla süzülerek alınacak. Tencerede kalan sos atılacak, yemekte kullanılmayacak.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve orta ısıda kavrulacak. Ardından bakla, sosu’nun içinden (süzülerek) alınacak ve tencereye ilave edilecek. Tencere karıştırılacak ve kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Bakla 15 dakika kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde 2 su bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilir ve sarımsaklı yoğurtla servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop