dereotlu bakla yemeği


Düdüklüde Taze Bakla Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
1 Kg. Taze Bakla
1 Adet İri Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Un
10 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1.5 Çay Bardağı Kaynar Su
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz
Dereotu

Ön söz:
Dereotlu bakla yemeğini lastik contalı, klasik düdüklü tencerede yaptım. Yemek tariflerim arasında tencerede ve düdüklü tencerede yaptığım; birkaç tane, taze bakla yemeği tarifim var. Dereotlu bakla yemeği başlığı ile bu yemeği yayınlamak zorunda kaldım. Tarifimi denerseniz, ne demek istediğimi, yaptığınız zeytinyağlı, dereotlu taze bakla yemeğinizi tatdıktan sonra anlarsınız. Doğranmış taze bakla’nın hemen yemeği yapılacaksa bol su içinde bekletilir. Bakla yemeği geç zaman da yapılacaksa, unlu su içinde bekletilmesi daha doğru olur. Bu sayede baklanın renk değiştirmesinin önüne geçilmiş olur.

Dereotlu bakla yemeği, düdüklü tencerede en düşük ısı da 30 dakikada pişirildi.

Ön Hazırlık:
Baklanın iki ucu kesilecek, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Doğranmış bakla bol su içinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Yeteri kadar dereotu kıyılacak ve 1.5 çay bardağı kaynar su hazır edilecek.

İsteğe Bağlı Unlu Karışım:
Uygun bir kap içine 3 yemek kaşığı un, 1 litre çeşme suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Bakla tencereye ilave edilinceye kadar unlu su içinde bekletilecek.

Dereotlu bakla yemeği düdüklüde pişmiş

ve üzerine dereotu ilave edilmiş

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye 10 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, 1 tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş un ilave edilecek ve düşük ısı da kavrulacak. Ardından doğranmış bakla, 1.5 çay bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1.5 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Peşinden düdüklü tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak normal (orta ateş) ısı konumuna ayarlanacak. Düdüklü tencereden buhar çıkmaya başlayınca; düdüklü tencerenin modeline göre, üzerindeki ağırlığı takılacak veya mandalı indirilecek. Düdüklü fışlamaya başlayınca, ocak ısısı en düşük ısı konuma ayarlanacak ve saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 30 dakika bitiminde ocak söndürülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop