Kategoriler
Düdüklü Tencere Yemekleri Etsiz Yemek Tarifleri Sebze Yemekleri

düdüklüde taze bakla

düdüklüde taze bakla
Düdüklüde Taze Bakla Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
600 gr. Taze Bakla
1 Adet Kuru Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Tutam Dereotu

Ön Söz:
Düdüklüde taze bakla yemeği; Düdüklü tencerede yemek tarifleri verirken, yemeğin pişme süresini vermek oldukça zor. Çünkü her ailenin kullandığı düdüklü tencere markası farklı. Ayrıca düdüklü tencerelerin fiziksel kullanımlarıda farklı. Yine de tariflerimde ortak noktada buluşmak için, düdüklünüzün taze fasulye pişirme süresinin üzerine 5 dakika süre ekleyerek taze baklanızı pişirebilirsiniz. Düdüklünüzün el kitapçığında taze fasulye 20 ila 25 dakikada pişer diye belirtilmişse 25 dakika süreyi taze bakla için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Taze baklayı 30 dakika pişirirseniz yumuşacık olur.

Taze bakla düdüklü tencerede kısık ateşte pişirilmelidir.

Ön Hazırlık:
Taze bakla ayıklanacak, yıkanacak ve uygun irilikte doğranacak. Ardından soğuk su içinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Dereotu kıyılacak ve kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Düdüklüye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, un ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine 1.5 çay bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Peşinden düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklüden buhar çıkmaya başladıktan sora, pişirme pimi indirilecek. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saate bakılacak not edilecek. Düdüklünüzün taze fasulye pişirme süresi bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
HCM marka gizli lastik contalı düdüklü tencere bu yemeği 25 dakikada pişirdi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com