düdüklüde taze bakla


Malzemeler:
600 gr. Taze Bakla
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Çay Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Un
1 Litre Soğuk Su
Dereotu

Ön Söz:
Düdüklü tencerede yemek tarifleri verirken, yemeğin pişme süresini vermek oldukça zor. Çünkü her ailenin kullandığı düdüklü tencere markası farklı. Ayrıca düdüklü tencerelerin fiziksel kullanımlarıda farklı. Yinede tariflerimde ortak noktada buluşmak için, düdüklünüzün taze fasulye pişirme süresinin üzerine 5 dakika süre ekleyerek taze baklanızı pişirebilirsiniz. Düdüklünüzün el kitapçığında taze fasulye 20 ila 25 dakika sürede pişer diye belirtilmişse 25 dakika süreyi taze bakla için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Baklaların uçları kopartılacak ve uygun uzunlukta bölünecek. Ardından yıkanacak, süzülecek ve unlu karışım içerisinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Dereotu kıyılacak ve kaynar su hazır edilecek.

Unlu Karışım:
Bir kap içerisine 1 litre soğuk su, 2 yemek kaşığı un konulacak ve karıştırılacak. Doğranmış baklalar pişirmek için tencere içerisine alınıncaya kadar, bu karışım içerisinde bekletilecek. Baklalar tencereye alınırken unlu karışım el ile bir güzel karıştırılacak ve tencereye susuz alınacak.

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine 1.5 çay bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ardından düdüklü tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklüden fıslama sesi ile birlikte buhar çıkmaya başladıktan sora, pişirme pimi indirilecek. Ardından ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Düdüklünüzün taze fasulye pişirme süresi bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
HCM marka gizli lastik contalı düdüklü tencere bu yemeği 25 dakikada pişirdi. Yemeğinizi tercihinize göre sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop