düdüklüde taze bakla


Düdüklü Tencerede Taze Bakla Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
600 gr. Taze Bakla
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Çay Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Un
1 Litre Soğuk Su
Dereotu

Ön Söz:
Düdüklü tencerede yemek tarifleri verirken, yemeğin pişme süresini vermek oldukça zor. Çünkü her ailenin kullandığı düdüklü tencere markası farklı. Ayrıca düdüklü tencerelerin fiziksel kullanımlarıda farklı. Yine de tariflerimde ortak noktada buluşmak için, düdüklünüzün taze fasulye pişirme süresinin üzerine 5 dakika süre ekleyerek taze baklanızı pişirebilirsiniz. Düdüklünüzün el kitapçığında taze fasulye 20 ila 25 dakikada pişer diye belirtilmişse 25 dakika süreyi taze bakla için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Baklaların uçları kopartılacak ve uygun uzunlukta bölünecek. Ardından yıkanacak, süzülecek ve unlu karışım içinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Dereotu kıyılacak ve kaynar su hazır edilecek.

Unlu Karışım:
Bir kap içine 1 litre soğuk su, 2 yemek kaşığı un konulacak ve karıştırılacak. Doğranmış bakla, karışım içinde bekletilecek. Bakla tencereye alınırken unlu karışım karıştırılacak ve tencereye alınacak.

Maharetini Göster:
Düdüklüye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine 1.5 çay bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ardından düdüklü tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklüden buhar çıkmaya başladıktan sora, pişirme pimi indirilecek. Peşinden ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Düdüklünüzün taze fasulye pişirme süresi bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
HCM marka gizli lastik contalı düdüklü tencere bu yemeği 25 dakikada pişirdi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop