tutmaç çorbası


Malzemeler:
1 Su Bardağı Tutmaç
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
1 yemek Kaşığı Tereyağı
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Yemek Kaşığı Un
1 Adet Yumurta
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak ve süzülecek. Terbiyesi: Kap içerisinde yumurta, un, yoğurt çırpılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Tutmaç:
Un, yumurta, su ve tuz kullanılarak hamur yoğurulur. Hamurdan bezeler yapılır ve ince yufkalar açılır. Açılan yufkalar kare olarak kesilir ve kurutulur. İşte bu kesilen hamura tutmaç diyoruz. Tutmaç istenirse hafif kavrulur. Kavrulmuş tutmaç çorba içerisinde hamurlaşma yapmaz.


tutmaç çorbası 2
Maharetini Göster:
Tencereye kaynar su, haşlanmış mercimek konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içine tutmaç ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çorbanın suyundan bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tavada tereyağı eritilecek. Üzerine kuru nane, pul biber ilave edilecek, kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop