terbiyeli işkembe çorbası


Malzemeler:
1 Kg. Dana İşkembe (temizlenmiş)
8 Su Bardağı Soğuk Su
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Diş Sarımsak
1/4 Bütün Limon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Terbiye Malzemeleri:
1 Yemek Kaşığı (tepeli) Un
1/2 (yarım) Limon Suyu
2 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
İşkembe çorbası yapmak için, işkembe çok iyi temizlenmiş olaması gerekir. Sakatatcılarda işkembe temizlenmiş olarak satılır. İşkembe haşlanmazdan önce; tencerede (çeşitli kalıntıların giderilmesi için) ön haşlaması yapılır.  İşkembenin ön haşlamasında işkembe tencerede bol su içinde kaynama noktasında ısıtılır, ocaktan alınır, süzülür ve bol su ile yıkanır. Ön haşlama suyu kullanılmaz atılır. İşkembenin ön haşlaması yapıldıktan sonra, yeni su ilavesiyle haşlamasına geçilir.

İşkembenin Ön Haşlanması:
İşkembe yıkanacak, uygun irilikte parçalara bölünecek.  Ardından tencereye işkembe parçaları, üzerini kapatacak miktarda çeşme suyu konulacak ve kaynamaya yakın ocaktan alınacak.  Peşinden işkembe parçaları tencereden alınacak, bol su ile yıkanacak ve süzülecek. Ön haşlama suyu kullanılmayacak.

Terbiye’nin Hazırlanması:
İşkembeler haşlandıktan sonra, bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tepeli un, 2 adet yumurta sarısı, yarım limon suyu, 1 çay bardağı soğuk su katılacak ve bir güzel çırpılacak. Karışım kabı içerisinde bekletilecek.

Terbiye malzemeleri un, yumurta sarısı, limon suyu ve su

Terbiye malzemeleri çırpılmış

İşkembe

İşkembe yıkanmış, parçalara bölünmüş ve süzülmüş

Tencerede ön haşlaması yapılmış

İşkembe düdüklü tencere’de

Düdüklüde haşlanmış parçalar

Haşlanmış parçalar doğranmış

Tereyağı eritilmiş, biber ilave edilmiş

İşkembe çorbası servise hazır

Maharetini Göster :
Düdüklü tencereye işkembe parçaları, 1 diş soyulmuş bütün sarımsak, 1/4 kabuklu limon parçası, 1 tatlı kaşığı tuz, 8 su bardağı su konulacak, düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerede işkembe parçaları yumuşayıncaya kadar pişirilecek. Haşlanan işkembe parçaları bir kap içerisine alınacak ve istenilen irilikte doğranacak. Doğranan parçalar işkembe haşlama suyuna ilave edilecek ve kaynatılacak. Kaynayan sudan bir kepçe alınacak ve terbiyeye ilave edilecek. Terbiye karıştırılacak, çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak.  Çorba 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Üzerine tereyağında kızartılmış biberli karışım gezdirilecek. Ardından sarımsaklı sirke ile servis edilecek. Sonrası malum.

Not:
İşkembeyi Termo düdüklü tencerede orta ateşte 40 dakikada haşladım.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop