tahinli çörek


Malzemeler:
3 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Ilık Su
1 Çay Bardağı Tahin
1 Çay bardağı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Aktif Kuru Maya (tepeli)
1 Çay Kaşığı Tuz (tepeli)
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Adet Yumurta Sarısı (üzeri için)
1 Tatlı Kaşığı Susam
1 Yemek Kaşığı Mısır Unu (tepsi için)

Ön Hazırlık:
Maya’nın Hazırlanması: Bir kase içerisine 1 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya konulacak, karıştırılacak. Karışım 10 dakika dinlendirilecek. Fırın tepsisi tabanına mısır unu serpiştirilecek. Yumurta sarısı az su ile çırpılacak.

Hamurun Yoğrulması:
Hamur yoğurma kabı içerisine 3 su bardağı un elenerek konulacak. Un, orta yerinden havuz gibi açılacak. 1 çay kaşığı tuz havuzun kenarlarına serpilecek. Kase içerisindeki maya havuzun içerisine boşaltılacak. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Hamur yoğurma yöntemlerine uygun olarak, pürüzsüz bir hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur top yapılacak ve yoğurma kabı içerisine konulacak. Yoğurma kabı streçle kapatılacak ve ılık bir yere kaldırılacak. Hamur iki katına ulaştığı vakit, gazı alınacak ve tek beze yapılacak.

Maharetini Göster:
Hamur bezesi mutfak tezgahına alınacak ve rulo yapılacak. Rulo 3 eşit parçaya bölünecek ve beze yapılacak. Bezeler 35 veya 40 cm. çapında yufka açılacak. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek ve yayılacak. Ardından 3 yemek kaşığı tahin gezdirilecek ve yayılacak. Üzerine 2 yemek kaşığı toz şeker serpiştirilecek ve rulo yapılacak. Rulo tek yönlü olarak burularak uzatılacak ve spiral şeklinde sarılacak. Şekillendirdiğimiz hamur bastırılarak yaklaşık 18 cm. çapına büyütülecek ve fırın tepsisine konulacak. Ardından üzerlerine yumurta sarısı sürüldükten sonra susam  serpilecek. Önceden 180°C derece’ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 25 dakika süre bitiminde tahinli çöreğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop