terbiyeli paça çorbası

terbiyeli paça çorbası 400x267 terbiyeli paça çorbası
Malzemeler :
6 Adet Koyun Paçası (temizlenmiş)
8 Su Bardağı Su
1 Adet Soğan
1/4 Kabuklu Limon
2 Diş sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ
1 Yemek Kaşığı Un (tepeli)
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber

Ön Söz:
Paça çorbası isteğe göre; sade veya terbiyeli olarak yapılır. Ya da haşlanmış kelle etiyle birlikte kelle paça çorbası yapılır. Paça çorbası yapmak için, paçaların haşlanması gerekir. Paça tencerede veya düdüklü tencerede haşlanır. Tencerede paçanın haşlanması uzun sürer, düdüklü bu iş için idealdir.

Düdüklü tencereler, paçayı sığır eti pişirme süresi kadar bir sürede haşlar. Bu süre düdüklü tencerelerde 40 ila 45 dakikadır.

Ön Hazırlık :
Ciğerciden alacağınız paçalar her ne kadar temizlenmiş olsalar dahi, üzerinde kalmış olabilecek tüylerin giderilmesi için ocak alevine tutulacak. Tüylerden arındırılmış paçalar yıkanacak.

Terbiye’nin Hazırlanması:
Bir kap içerisinde 1 yemek kaşığı tepeli doldurulmuş un, 1 yumurta sarısı az soğuk su ile çırpılacak. Bu karışım paçalar haşlandıktan sonra çorbanın terbiyesi için kullanılacak.

düdüklü tencerede koyun paçası

koyun paçası terbiyeli paça çorbası

Maharetini Göster :
Düdüklüye paça, soyulmuş 1 bütün soğan, 2 diş sarımsak, kabuğu ile 1/4 limon, 1 tatlı kaşığı tuz ve 8 su bardağı su konulacak, düdüklünün kapağı kapatılacak. Normal ısıda paçalar yumuşayıncaya kadar (40 dakika) haşlanacak. Ardından, soğan, sarımsak,  limon düdüklüden çıkarılıp atılacak. Hazırlanan terbiye düdüklüye ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından düdüklü açık olarak 5 dakika kaynatılacak ve ocak söndürülecek.  Üzerine yağ içinde kavrulmuş pul biber ilave edilecek.  Sarımsaklı sirke ile paça çorbasını servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top