sahan köftesi


Malzemeler:
300 gr. Orta Yağlı Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
3 Adet Patates
1 Kahve Fincanı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
3.5 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, çok ince yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Patates soyulacak, halka doğranacak. 3.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek.

Köftenin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, maydanoz, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak. Tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve malzemelerle karıştırılacak.Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

patates köfte hazırlanmış

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tava içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Önce patatesler, yağ içerisinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından köfteler, yağ içerisinde yakılmadan hafif kızartılacak.

sahan köftesi hazırlanmış

sahan köftesi pişmiş servise hazır

Maharetini Göster:
Hazırlanmış köfte ve patatesler tencere içerisine dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates, az su ile ezilmiş domates salçası, 1 çay kaşığı tuz, 3.5 su bardağı kaynar su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop