sahan köftesi


Pirinçli Sahan Köftesi Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
300 gr. Orta Yağlı Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
3 Adet Patates
1 Kahve Fincanı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
3.5 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Patates soyulacak, halka doğranacak. 3.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek.

Köftenin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içine kıyma, soğan, maydanoz, karabiber, kimyon, tuz konulacak ve yoğurulacak. Üzerine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak. Köfte harcından ceviz iriliğinde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Beze avuç içinde yassıltılacak ve köfte yapılacak.

patates köfte hazırlanmış

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tavaya 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Önce patatesler, yağ içerisinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından köfteler kızartılacak.

sahan köftesi hazırlanmış

sahan köftesi pişmiş servise hazır

Maharetini Göster:
Hazırlanmış köfte ve patates tencereye dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates, az su ile ezilmiş domates salçası, 1 çay kaşığı tuz, 3.5 su bardağı kaynar su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika bitiminde sahan köftesi servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop