portakal şekeri


Malzemeler:
2 Adet Kalın Kabuklu Portakal
1 Su Bardağı Toz Şeker (şerbet için)
1 Su Bardağı Su (şerbet için)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (kaplama için)
4 Litre Su (haşlama suyu)
4 Fiske Tuz

Ön Söz:
Portakal şekeri, portakal kabuğu şekerlemesi veya portakal kabuğu şekeri adı verilen bu tarifin bir benzerini bu sayfada yayınlamıştım. Bu tarifim, diğerinden farklı ve bir o kadar da başarılı. Portakal şekeri yapımına meraklı iseniz, tarifimi deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken; malzemeleri tedarik etmek ve tarifime harfiyen uymaktır. Bu tarifimde, portakal kabuğunun acısını gidermek için; bir litre su ve bir fiske tuz ile kabukları dört kez haşlayıp suyunu süzüyorum. Yani; toplam 4 litere su, birer litre olarak haşlama suyu olarak kullanılacak. Her seferinde haşlama suyu içine 1 fiske tuz ilave edilecek.

Ön Hazırlık:
Portakal’ın iki tarfından baş kısımları kesilecek, kabuğu uzunlamasına 5-6 parçaya bıçakla bölünecek. Bölünmüş parçalar soyulacak ve soyulan parçalar uzunlamasına 8-10 mm. genişlikte şeritler halinde doğranacak.

Portakal Kabuğu Acısının Giderilmesi:
Tencereye 1 litre su konulacak ve orta ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içine bir fiske tuz, kesilmiş portakal kabukları konulacak ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika kaynatılıp kabuklar haşlandıktan sonra; haşlama suyu dökülecek, kabuklar süzgece alınaca ve musluk suyu altına tutulacak. Portakal kabuğu acısının giderilmesi için, bu işlem 3 kez tekrarlanacak.

portakal kabuğu dilimlenmiş

portakal kabuğu acısının giderilmesi için haşlanıyor

portakal kabuğu yıkanıyor ve süzülüyor

su ve şeker ilave edilmiş

kabuğun suyu çektirilmiş

ızgarada kurutuluyor

portakal şekeri kurutulmuş

portakal şekeri kavanozda saklanıyor

Maharetini Göster:
Tencereye haşlanmış portakal kabuğuı, 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere açık olarak; şerbetin suyu tamamen buhar olup uçuncaya kadar, yaklaşık 45 dakika süre ile kabuklar pişirilecek. Ardından; kabuklar tek tek çıkarılacak, toz şekere bulanacak ve yağlı kağıt üzerine veya tel ızgaraya (kuruması için) dizilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop