Kategoriler
Pirinç Pilavı Tarifleri

soslu pirinç pilavı

soslu pirinç pilavı
Soslu Pirinç Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Jasmin Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Çay kaşığı karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu

Ön Söz:
Soslu pirinç pilavı yapımında elimde var olan, jasmin pirinç ve tavuk suyu kullandım. Siz istediğiniz pirinç çeşitini kullanabilirsiniz. Tavuk suyu yerine, damak zevkinize uyan et suyu veya normal su kullanabilirsiniz. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız ölçüsünde pilav miktarını artırmak size kalmış. Soslu pirinç pilavı, sevdiğim pilav çeşitleri arasındadır ve sıklıkla yaparım. Tarifimi denerseniz memnun kalırsınız, afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Soğan ve sivri biber çok ince yemeklik doğranacak, domates rendelenecek. Tavuk suyu hazır edilecek.

Bilgi Notu:
Yeni mahsül Vietnam yasemin pirinci 20 dakikada pişer.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve orta ateşte ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sivri biber, rendelenmiş domates konulacak ve kavrulacak. Ardından tavuk suyu, pirinç, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere, 1 dakika süre ile yüksek ısıda kaynatılacak ve kapağı kapatılacak. Peşinden ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Tam, 14 dakika bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan pilav en az 15 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com