palamut çorbası


Malzemeler:
1 Adet İri Palamut (900 gram)
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Limon
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Soğuk Su
Taze Nane ve Maydanoz

Ön Hazırlık:
Palamut buradan tarifine uygun olarak temizlenecek. Ardından bir güzel yıkanacak ve baş, gövde ve kuyruk kısımları üç parçaya bölünecek. Patates, havuç soyulacak ve küçük küp şeklinde doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz ve taze nane yıkancak ve ince kıyılacak. Limon sıkılacak ve suyu çıkarılacak.

Palamut

Palamut haşlanmış

Palamutun Haşlanması:
Tencere içerisine balık parçaları ve üzerine 6 su bardağı su konulacak. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile fokur fokur kaynatılacak. Ardından üzerine biriken köpük alınacak ve atılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve saat’e bakılacak not edilecek. 10 dakika süre ile palamut parçaları haşlanacak. Süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Balık suyu ve eti ayrı kaplarda muhafaza edilecek. Balık eti parçaları soğuduktan sonra, deri ve kılçıklarından ayıklanacak. Ardından uygun büyüklükte parçalara bölünecek.

Palamut Çorbasının Terbiyesi:
Palamut çorbasının pişmesine yakın bir sürede 1 adet yumurta sarısı ile 1 adet limonun suyu çırpılacak.

Palamut eti hazırlanmış

Palamut çorbası servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile havuç, patates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine haşladığımız palamutun ‘yaklaşık 6.5 su bardağı’ suyu konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek ve saat’e bakılacak not edilecek. Tam 25 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre bitiminde tencereden bir kepçe su alınacak ve terbiye ile karıştırılacak. Ardından terbiye ve haşlanmış palamut eti tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Şimdi çorbanıza maydanoz, taze nane, karabiber ve tuzu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop