mercimekli buğday çorbası


Malzemeler:
1 Çay Bardağı Aşurelik Buğday
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
6 Su Bardağı Kaynar Su

Aşurelik Buğdayın Haşlanması:
Tencere içerisine aşurelik buğday konulacak ve üzerine 4 su bardağı su ilave edilecek, kaynatılacak. Tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konuma getirilecek. Buğday 45 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencere 1 saat süre ile dinlendirilecek.

Yeşil Mercimeğin Haşlanması:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve çıkan kara su kullanılmayacak.

Terbiyesinin yapılması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek ve çırpma teli ile çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine haşlanmış buğday, mercimek, 6 su bardağı kaynar su konulacak ve kaynatılacak. Tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde kaynamakta olan çorbanın suyundan 1 Kepçe su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya akıtılarak ilave edilecek ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı katılacak, ısıtılacak. Isınan yağ içerisine 1 yemek kaşığı kuru nane katılacak, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop