karnabahar köftesi


Malzemeler:
1 Adet Küçük Boy Karnabahar
2 Adet Yumurta
1 Türk Kahve Fincanı Un
1 Adet Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı

Ön Söz:
Karnabahar mücveri veya karnabahar köftesi, ikiside aynı anlamı ifade eder. Mücver, doğranmış ya da rendelenmiş sebzelerin içerisine yumurta, un, soğan, peynir, maydanoz, dereotu ve çeşitli baharatlar katılarak köfte yapılmasıdır. Karnabahar köftesini yaparken, köfte harcına istediğiniz baharatlarla birlikte taze soğan ve peynirde koyabilirsiniz. Yeter ki hazırladığınız köfteleri çok kızgın yağ içerisinde kızartmayın, çünkü yanar.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sarımsaklar ezilecek. Maydanoz ince doğranacak.

Karnabahar’ın Haşlanması:
Tencere içerisine karnabahar, 1 tatlı kaşığı tuz ve üzerini kapatacak miktarda su konulacak. Karnabahar bu su içerisinde 15 dakika süre ile “en düşük ısıda” haşlanacak. Ardından, kevgire alınacak ve süzülecek.

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisinde karnabahar (patates ezme aleti veya çatal ile) ezilerek püre haline getirilecek. Üzerine 2 yumurta kırılacak, soğan, sarımsak, maydanoz, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından, yemek kaşığı ölçüsünde harçtan alınacak ve fazla kızgın olmayan yağ içerisinde “alt üst edilerek” kızartılacak. Karnabahar köftesi, sade veya sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir.. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop