Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

kuru barbunya yemeği

kuru barbunya yemeği
Kışlık Kuru Barbunya Yemeği Tarifi, Nasıl Pişirilir?
Malzemeleri:
2 Su Bardağı İri Kuru Barbunya Fasulyesi
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Yemek Kaşığı Silme Domates Salçası
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarifim, helmeli kuru barbunya yemeği yapmı ile ilgilidir. Bilirsiniz, kuru bakliyat yemeklerini yaptıktan sonra, bir gün bekletirseniz yemeğiniz daha da lezzetli olur. Bu işin sırrı, bir gün bekleyen yemeğin helmelenmesidir. Kuru fasulye, kuru nohut veya kuru barbunya fasulyesi pişirilerekte helmeli hale getirilebilir. Yalınız bu işlemi yaparken yemeğin pişirilme süresi uzar, bu durumu göze almak gerekir. Tarifimde, yaz mevsiminde kuruttuğumuz iri taneli kuru barbunya fasulyesini kullandım. Resimde de görüldüğü gibi; kuru barabunya yemeğini en düşük ısı ayarında, helme salıncaya kadar (2.5 saat süreyle) pişirdim. Tarifimi denerseniz, memnun kalacağınızı umarım. Afiyet olsun.

Kuru barbunya fasulyesi’nin ön haşlamasını yaparken, tencereyi aralıklı kapatın ve üzerinde biriken köpüğü almayı ihmal etmeyin.

Ön Hazırlık:
Kuru barbunya fasulyesi yıkanacak ve süzülecek. Ardından bir tencereye konulacak, üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak ve bir gece bekletilecek. Sabah suyu değiştirilecek ve en düşük ısıda tencere kapağı aralıklı kapatılarak 30 dakika haşlanacak. Peşinden süzülecek ve kabında bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak ve 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

iri kuru barbunya yemeği

Maharetini Göster:
Tencereye 6 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile yemeklik doğranmış kuru soğan, 1 yemek kaşığı silme doldurulmuş domates salçası ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından haşlanmış kuru barbunya fasulyesi, 4 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Peşinden ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak ve ısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Ardından saat’a bakılacak not edilecek. Tam 2.5 saat bitiminde yemeğiniz hazır. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edebilir ve yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com