ıslanmış nohut düdüklüde nasıl pişirilir


Malzemeler:
1 Su Bardağı Nohut
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet orta Boy Soğan
1/2 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Nohut yemeği düdüklü tencerede iki şekilde pişirilir. Nohut yarı pişmiş halde tencerede veya düdüklüde haşlandıktan sonra düdüklüde pişirilir. Ya da, nohut akşamdan yumuşaması için su içene konur dinlendirilir. Bu işleme nohutu ıslatama diyoruz. Nohutu ıslatmadaki amaç; nohut ıslanınca şişer, bu sayede pişirmesi kolay ve yerken yumuşacık olur. Nohut bağırsaklarda gaz yaptığı için; nohutu ıslattıktan sonra suyu değiştirilir, bir taşım kaynatılır, köpüğü alındıktan sonra yemeği yapılır. Nohutun ıslanması için normal soğuk su içerisinde 8 saat kalması yeterlidir. Bir su bardağı dolusu nohut ıslandığında 3.5 su bardağı dolusu nohut çıkar.

Bu miktarda nohut üç kişiye yeterlidir. Çoğu düdüklü tencerede ıslatılmış nohutun pişme süresi 20-25 veya 30 dakika olarak verilir. Kendi kullandığım eski model, lastik contalı (Termo marka) düdüklü tencere, nohut yemeğini 25 dakikada pişirir.

Ön Hazırlık:
Tencere içine 1 su bardağı nohut konulacak ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Tencerede nohut bir gece boyunca (en az 8 saat) bekletilecek. Ardından suyu değiştirilecek, bir taşım (gazı alınması için) kaynatılacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak, kaynar su hazır edilecek.

 bir gece boyu ıslanmış nohut

suyu değiştirilmiş, kaynatılmış ve gaz yapan köpüğü çıkmış

gaz yapan köpüğü alınmış

nohut süzülmüş pişirilmeye hazır

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, normal ısıda kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 5 su bardağı kaynar su ve nohut ilave edilecek, karıştırılacak. Düdüklü tencerenizin kitapçığında bulunan nohut pişirme süresi dikkate alınarak nohut pişirilecek. Nohut piştikten sonra, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencerem bu nohutu normal ısı ayarında 25 dakikada pişirdi. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop