zeytinyağlı yer elması

zeytinyagli_yer_elmasi

Malzemeler:
1/2 Kg. Yer Elması
5 Adet Küçük Boy Soğan
2 Adet Havuç
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1/2 Limon Suyu
2 Su Bardağı Soğuk Su (200 ml.lik)
Bir Tutam Maydanoz

Ön Hazırlık:
Yer elması yıkanacak, soyulacak ve uygun irilikte doğranacak. Doğranmış parçalar su dolu bir kap içerisinde bekletilecek. Havuç soyulacak ve doğranacak. Soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Maydanoz kıyılacak.

Sosunun Hazırlanması:
Bir kap içerisine 1 tatlı kaşığı un, 2 su bardağı soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Üzerine 1 çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1/2 limon suyu konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak.

cigden_zeytinyagli_yer_elmasi

Maharetini Göster:
Tencere’ye yer elması, havuç ve soğanlar uygun şekilde konulacak. Üzerine hazırladığımız sos ve 5 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 20 dakika bitiminde ocak söndürülecek ve yemek soğumaya bırakılacak. Yemek soğuduktan sonra; üzerine maydanoz, dereotu veya kuru nane serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.