tavuk baget haşlama


Malzemeler:
6 Adet Tavuk Baget
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz
Soğuk Su

Ön Söz:
Bu tarif sadece baget haşlamak için hazırlanmıştır. Baget sayısı sınırlı değildir, ihtiyacınız ölçüsünde olacak. Haşlama için kullanılacak su miktarı, baget üzeri ‘iki parmak ölçüsü’ ile seviyelendirilmiştir. Haşlama için kullanılacak tuz miktarı ise; 1 litre su için, 1.5 tatlı kaşığı tuz ölçüsü hesaplanmıştır.

Ön hazırlık:
Baget uçları kesilmemişse, kesilecek. Baget derili haşlanacaksa üzerindeki tüyler giderilecek. Derisiz haşlanacaksa, derisi soyulacak ve bir güzel yıkanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine bagetler, tuz  ve  bagetlerin üzerini  örtecek şekilde  soğuk su konulacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda olacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 60 dakika süre bitiminde, haşlanmış bagetleriniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
En düşük ısı ayarı için ocak alevini şöyle ayarlamalısınız, tencere kaynayacak ve çıkan buhar tencere kapağı arasından gayet rahat bir şekilde çıkacak. Ve kapak şıngırtısı olmayacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Tavuk Yemekleri