tavuk baget haşlama

tavuk_baget_haslama_1

Malzemeler:
6 Adet Tavuk Baget
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz
Soğuk Su

Ön Söz:
Bu tarif sadece baget haşlamak için hazırlanmıştır. Baget sayısı sınırlı değildir, ihtiyacınız ölçüsünde olacak. Haşlama için kullanılacak su miktarı, baget üzeri ‘iki parmak ölçüsü’ ile seviyelendirilmiştir. Haşlama için kullanılacak tuz miktarı ise; 1 litre su için, 1.5 tatlı kaşığı tuz ölçüsü hesaplanmıştır.

Ön hazırlık:
Baget uçları kesilmemişse, kesilecek. Baget derili haşlanacaksa üzerindeki tüyler giderilecek. Derisiz haşlanacaksa, derisi soyulacak ve bir güzel yıkanacak.

tavuk_baget_haslama_2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine bagetler, tuz  ve  bagetlerin üzerini  örtecek şekilde  soğuk su konulacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda olacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 60 dakika süre bitiminde, haşlanmış bagetleriniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
En düşük ısı ayarı için ocak alevini şöyle ayarlamalısınız, tencere kaynayacak ve çıkan buhar tencere kapağı arasından gayet rahat bir şekilde çıkacak. Ve kapak şıngırtısı olmayacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.