tarhana çorbası

tarhana_corbasi

Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Toz Tarhana
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
Bir huyum var sevimsiz, zor durumda kalmazsam başkalarının yaptığı tarhana çorbasını içmem. Bunun bir çok nedeni var, anlatmam gereksiz. Tarhana çorbası hazırlaması kolay, lezzetini tutturması en zor çorba çeşitidir. Çorbayı yaparken fazla malzeme kullanılmadığından; en ufacık eksiklik, orantısızlık çorbanın lezzetinden çok şey kaybettirir. Natürel tarhana çorbamı deneyin, şikayetinizi siteme mesaj olarak bırakın, memnuniyetinizi dostlarınızla paylaşın veya sır olarak sizde kalsın.

Ev Tarhanası

ev_tarhanasi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek, düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından tencereye 5 su bardağı soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Üzerine azar azar toz tarhana ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayıncaya kadar malzeme dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Çorbanın servisi sırasında karabiber ve pul biber ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim