susuz patlıcan yemeği

Susuz_patlican1

Malzemeler:
1 Kg. Patlıcan
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
4 Diş Sarımsak
2 Adet Yeşil Biber
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar yıkanacak, soyulacak ve iri dilimlenecek. Uygun bir kap içerisine 1 Yemek kaşığı tuz atılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Süre bitiminde patlıcanlar su içerisinden alınacak ve bir güzel yıkanacak, el ile sıkalarak bir kap içerisine alınacak. Domatesler ve soğan soyulacak iri dilimlenecek. Yeşil biber iri kuşbaşı doğranacak. Sarımsaklar soyulacak, yemekte bütün olarak kullanılacak.

Susuz patlıcan yemeği malzemeleri

Susuz_patlican_malz2

Patlıcanlar tuzlu su içerisinde 30 dakika süre ile bekletilmiş

Susuz_patlican_suda3

Bütün malzemeler hazırlanmış, kullanıma hazır

Susuz_patlican_gorsel4

Malzemeler sıra ile tencere’ye dizilmiş

Susuz_patlican_tencer5

Susuz patlıcan yemeği 1 Saat süre ile pişmiş, servise hazır

Susuz_patlican_pismis6

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve üzerine sıra ile patlıcan, soğan, domates, biber ve sarımsaklar dizilecek. Üzerine 1 çay kaşığı tuz serpilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yemek pişirme süresi bitimine kadar, en düşük ısı konumunda olacak ve ısı ayarı değiştirilmeyecek.. Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde, susuz patlıcan yemeğiniz hazır. Sonrası malum.

Not:
Malzemeler hep çiğiden kullanılacak. Malzeme doğrama biçimleri ve baharat kullanımı tamamen alışkanlıklarınıza bağlı. Yemek soğuk veya sıcak tüketilebilir. Ayrıca çok lezzetli bir yemek olduğunu söyleyebilirim, benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.