susuz patlıcan yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Patlıcan
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
4 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz (tencere içine)
1 Yemek Kaşığı Tuz (patlıcan ıslatmaya)

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar yıkanacak, soyulacak ve iri dilimlenecek. Uygun bir kap içerisine 1 Yemek kaşığı tuz, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcanlar su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Süre bitiminde su içerisinden alınacak ve bir güzel yıkanacak, el ile sıkalarak bir kap içerisine alınacak. Domates ve soğan soyulacak iri dilimlenecek. Yeşil biber iri kuşbaşı doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve yemekte bütün olarak kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye sıra ile patlıcan, soğan, domates, biber, sarımsaklar dizilecek ve tuz ekilecek. Ocak ısısı yemek pişirme süresi bitimine kadar, en düşük ısı konumunda olacak ve ısı ayarı değiştirilmeyecek. Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. Tam 60 dakika bitiminde, susuz patlıcan yemeğiniz hazır. Sonrası malum.

Not:
İsterseniz hazırladığınız malzemeleri bir kap içine alır; üzerine karabiber, pul biber, kimyon ve tuz eker karıştırırsınız. Ardından tencereye aktarır ve üzerine zeytinyağını gezdirirsiniz. Malzeme doğrama biçimleri ve baharat kullanımı tamamen alışkanlıklarınıza bağlı. Yemek soğuk veya sıcak tüketilebilir. Ayrıca çok lezzetli bir yemek olduğunu söyleyebilirim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Etsiz Yemekler, Patlıcan Yemekleri, Sebze Yemekleri, Zeytinyağlı Sebzeler