Kategoriler
Gıdalar Nasıl Saklanır Mutfak Bilgileri

derin dondurucuda sebzeler nasıl saklanır

derin dondurucuda sebzeler nasıl saklanır
Derin dondurucuda sebzeler nasıl saklanır? Derin dondurucuya hangi sebzeler konur? Sebzeler derin dondurucu’da (dipfriz) derin dondurmak için doğrudan pişirilerek, haşlanarak veya şok haşlanarak dondurulur. Çok olgun, ham sebzeler, soğan, kırmızı turp, tere, kıvırcık salata gibi sebzeler derin dondurmaya uygun değildir. Sebzeler derin dondurucuya koymazdan önce temizlenip yıkandıktan sonra, küçük parçalar halinde doğranıp ambalajlanarak derin dondurucuya kaldırılır. Derin dondurucuda ambalaj malzemesi olarak plastik kaplar, buzdolabı poşetleri ve plastik torbalar kullanılır.

Sebzeler temizlenip doğrandıktan sonra ihtiyaç ölçüsünde ambalajlanarak derin dondurulabilir. Fakat, bazı sebzeler hacim olarak dondurucuda fazla yer kaplarlar, beyaz lahana, ıspanak, pırasa gibi sebzeler birer örnektir. Onun için bu veya benzeri sebzeleri şok haşlayarak derin dondurucuya kaldırmak dondurucu da diğer gıdalar için fazlasıyle yer açacaktır.

Şok haşlama nasıl yapılır
Bazı sebzelerin renk, koku, tad ve vitaminlerinin korunması için, dondurulmadan önce haşlanmasına şok haşlama diyoruz. Şok haşlama şöyle yapılır: Büyük bir tencere içerisine su konur kaynatılır. Haşlanacak sebzeler ‘temizlenmiş, doğranmış olarak’ bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine daldırılır, üzeri kapatılır. Sebzeler bu su içerisinde 2-8 dakika süre ile bırakılır ve süre bitiminde sebzeler doğrudan musluktan akan soğuk suya tutulur ve süzülmeye bırakılır. Tencerede bulunan suyu, her defasında kaynatarak bir çok kez kullanabilirsiniz. Süzgeç içerisine 0.5 kg. yani yarım kilodan fazla sebze koymamaya dikkat edin.

Domates dondurucuda nasıl saklanır
Ağustos ayının ortalarından itibaren domatesler mevsimine uygun olgunluğa erişir. Tam bu dönemde domatesler derin dondurucuya kaldırılır. Market ve pazarlarda satılan domateslerin şekil olarak iki türü gözümüze çarpar, yuvarlak ve sivri domates. Bu iki domatesin kendi içinde o kadar çok çeşiti var ki, biz tüketiciler bu farkı fark edemeyiz. Dondurucuya kaldırmak için, olgun domatesleri mutfak robotundan geçirerek veya kuşbaşı doğrayarak, poşetleyip dondurucuya kaldırın. Kendim mevsiminde yuvarlak ince kabuklu ve sivri kalın kabuklu domateslerden 15 – 20 kg. civarında dondurucuda muhafaza ederim. Öncelikle domateslerin kabuğunu soyarım. Bu işlem için; tencerede kaynamakta olan su içerisinde, bıçak ile çizdiğim domatesleri 1-2 dakika tutar, kabuğunu soyarım. Bu soyulmuş domatesleri özellikle yemeklerde kullanmak için, iri kuşbaşı doğrar ve 2 ila 3 kepçe ölçüsünde poşetlerim. Robottan geçireceğim domateslerin ince kabuklu olanlarının kabuğunu soymam. Fakat, sivri domateslerin kalın kabuklarını mutlaka soyarım. Bir de domateslerin sap yuvalarını ve çekirdek yuvalarındaki beyazlıkların alınması gerektiğini unutmamak lazım. Pazardan aldığınız domatesler eğer sert ise, bir kaç gün bekletip kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Domatesler donmuş veya çözdürerek kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 12 aydır.

Madımak nasıl saklanır
Madımak derin dondurucu’da uzun süre saklanabilir. Madımağı saklamak için; ayıklanır ve berrak suyu çıkıncaya kadar (en az üç defa) yıkanır. Ardından suyu çok iyi bir şekilde süzdürülür.  Süzülen madımak, çok ince olarak kıyılır veya mutfak robotunda parçalanır. Kıyılmış madımak, ihtiyaç ölçüsünde buzdolabı torbalarına konularak derin dondurucuda saklanır.

Dolma biber nasıl saklanır
Dolma biber şok haşlanarak veya doğrudan dondurucuda saklanır. Şok haşlama yapmak için; dolma biberi kaynayan su içinde 2-3 dakika tutun, çıkarın soğuk suya atın, soğutun ve poşetleyin. Şok haşlama yapmak istemezseniz; biberlerin içini boşaltın, poşetleyin ve dondurucuya koyun.

Taze mısır dondurucuda nasıl saklanır
Taze süt mısırları koçanından soyun, tek tek streçe sarın ve derin dondurucuya kaldırın.

Sivri biber nasıl saklanır
Sivri biber veya çarliston fark etmez. Saplarını kesin, çekirdeklerini çıkardıktan sonra ihtiyacınız ölçüsünde poşetleyin dondurucuya kaldırın. Donmuş halde kullanılır. Depolama süresi 8-10 aydır. Kızartma yapmak için, biberleri bir kaç yerinden delin ve kızartın.  Soğutun, poşetleyin ve dondurucuya kaldırın. Patlıcanla birlikte karışık kızartma yapmak için mükemmel oluyor. Oda sıcaklığında çözdürüp, doğrudan domates sosu içerisinde ısıtıp kullanıyorsunuz. 12 ay süre dondurucuda saklanıyor.

Kırmızı biber (kapya biberi) nasıl saklanır
Ağustos ayı ortaları kırmızı biberin (kapya biber) mevsimsel olgunluğa erişme zamanıdır. Bu ay içerisinde ihtiyacınız ölçüsünde kırmızı biberleri hazırlayarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kendim ihtiyacım ölçüsündeki kırmızı biberleri yıkar, bıçakla delerim (patlamasın diye) fırın tepsisine dizer, önceden 200°C ‘de ısınmış fırın içerisinde közlerim. Biberleri soğuduktan sonra kabuğunu soyar, sapını keser ve çekirdeklerini çıkarırım. Temizlenmiş biberleri bir güzel yıkar, süzgece dizer süzerim. Sonrası ihtiyacım ölçüsünde poşetler ve üzerine ismini ve paketleme tarihini yazar dondurucuya kaldırım. Biberleri kullanmazdan önce çözdürür, sonra kullanırım. Depolama süresi 8-10 aydır.

Kapya biberinin kırmızı veya yeşil renkte olanı farketmez; mevsiminde alınan kapya biberlerini temizledikten sonra, yemekte kulanımınıza göre doğrayın. doğradığınız biberleri buzdolabı poşetlerine koyun ve olduğu gibi dondurucuya atın. İhtiyaç duyduğunuzdan dondurucudan alın, yemklerde oduğu gibi kullanın.

Taze fasulye nasıl saklanır
Mevsiminde alınan taze fasulyeler ayıklanır, yıkanır ve ihtiyacınıza uygun olarak doğanır. Her çeşit taze fasulyeyi 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra; musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın.  Aklınızda bulunsun; şokladığınız fasulyeyi buzdolabı poşetine top şeklinde koymayın, torba içine yayarak koyun. Geçmiş yıllarda taze fasulyeyi şoklamadan (olduğu gibi) dondurucuda saklardım, yemeğini yaptığımda rahatsızlık verici koku almazdım. 2019 yılında, şoklamadan dondurucuda sakladığım taze fasulyeler koku yaptı. Oysa ki, dondurucuda koku yoktu. Bu koku dolaptan değil, taze fasulyenin kendi kokusu. Şoklamadan taze fasulyeyi dondurucuya koymayın derim.

Dondurulmuş taze fasulyenin kokusu nasıl giderilir?
Şoklamadan dondurucuya koyduğunuz fasulyeyi, kaynayan su içine atın ve tencere açık olarak. 3-5 dakika haşlayın. Süzün, sudan geçirin ve yemeğini yapın. Bu şekilde kokusunu giderebilirsiniz. Dondurulmuş taze fasulyeler donmuş halde kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 10-12 aydır.

Salatalık nasıl saklanır
Salatalık ‘hıyar’ dondurucuya doğrudan bütün olarak konulmaz. Konulduğu takdirde dondurucudan kuru buz parçası olarak alırsınız ve çözüldüğü vakit hiçbir işinize yaramaz. Çoğu zaman, yaz ve kış mevsimi farketmez dolapta bekleyen salatalıkları rendelerim, ya da küçük küp doğrar bir kase ölçüsünde buzdolabı poşetlerine koyar, dondurucuya kaldırrım. Dondurmuş olduğum salatalıkları sadece cacık yapmak için kullanırım. Dondurulmuş salatalığın nefis cacığı olur ve mis gibi de kokar mübarek. Cacık yapacağım vakit, dondurucudan salatalık poşetini çıkarır, oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanırım. Acil durumlarada salatalığı mikrodalga’da çözdürrüm. Kendi deneyimim, dondurucuda -14°C de rendelenmiş salatalıklar 1 yıl özelliğini kaybetmiyor.

İç barbunya fasulyesi nasıl saklanır
Mevsiminde alınan barbunya fasulyesinin tanelerini ayıklandıktan sonra ihtiyacınız ölçüsünde poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Yemeğini yaparken 25 dakika süre ile haşlayın ve kara suyunu dökün. Haşlama yaptıktan sonra yemeğini yapın. İç barbunya fasulye dondurma ve depolama süresi kendi deneyimimdir. 8 ay’a kadar depoladım daha fazla bekletmedim, tükettim.

Şevketi Bostan nasıl saklanır
Buraya tıklayın, tarifine uygun olarak şoklayın ve derin dondurucuya kaldırın.

Kaya koruğu otu nasıl saklanır
Kaya koruğu ile salata ve turşu yapılır. Her ikisini yapmak için kaya koruğu dişe dokunur haşlanır ve soğutulur. Kaya koruğu damak zevkine uygun olarak, 6-8 dakika arası kaynayan suda haşlandıktan sonra, soğuk su içine atılır. Peşinden çıkarılır, süzülür ve buzdolabı torbasına konularak derin dondurucuda saklanır.

Çoban düdüğü otu nasıl saklanır
Çoban düdüğü otunun kavurması, salatası, gözlemesi ve pidesi yapılır. Çoban düdüğü otu dondurucuda şoklanarak veya haşlanarak dondurulur. Çoban düdüğü şoklama süresi 3 dakikadır. Haşlama süresi damak zevkine bağlı olarak 5-8 dakikadır. Haşlanmış veya şoklanmış çoban düdüğü otu, soğuk su içinde soğutulduktan sonra süzülür. Ardından ihtiyaca bağlı olarak avuç içinde suyu sıkılarak ya da olduğu gibi buzdolabı torbasına konularak dondurucuda saklanır.

Turp otu nasıl saklanır
Turp otunun salatası ve kavurması yapılır. Turp otu kavurması için, turp otu doğrudan veya haşlanmış olarak kullanılabilir. Salata yapmak için, turp otu haşlanır. Turp otu haşlama süresi 15-20 dakika arasıdır. Haşlanmış turp otu soğuk su içinde soğutulur, süzülür ve buzdolabı torbası içinde derin dondurucuda saklanır.

Arapsaçı otu nasıl saklanır
Arapsaçı’nın yemeği, kavurması ve salatası yapılır. Arapsaçı yapılacak yemeğe uygun olarak şoklanır veya haşlanarak dondurucuda saklanır. Şoklama süresi 2 dakikadır. Haşlama süresi ise, 8-10 dakika arasıdır.

Ispanak nasıl saklanır
Taze yumuşak yapraklı ıspanaklar temizlenir, yıkanır doğranır ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Ispanaklar derin dondurucu da depolama süresi 9 aydır. Ispanağı şok haşlama yapacaksanız, 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım.

Beyaz lahana nasıl saklanır
Taze ve sert lahanalar temizlenir, doğranır poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Lahanaların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Lahanayı şok haşlama yapacaksanız, 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım.

Börülce nasıl saklanır
Taze börülce ayıklanır, yıkanır ve doğranır. Ardından doğranmış olarak ihtiyacınız ölçüsünde susuz olarak poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. İsterseniz şok haşlayarak (aynen taze fasulye gibi) dondurucuda saklayabilirsiniz. Her iki halde de taze börülce donmuş halde kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 10-12 aydır.

Brüksel lahanası nasıl saklanır
Brüksel lahanası temizlenir, iri olanları uzunlamasına ikiye bölünür. Diğer lahanalar 3-4 mm. derinlikte tepesinden bıçak ile (+) işaretine benzer çizilir. Lahanaları 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın Brüksel lahanalarının derin dondurucu da depolama süresi 9-12 aydır. Kendim şoklarım ve yemeklerde donmuş halde kullanırım. Brüksel lahanası nasıl şok haşlanır ve dondurulur? Buradan detaylı tarifine ulaşabilirsiniz.

Pırasa nasıl saklanır
Pırasalar temizlenir, yıkanır ve uygun uzunlukta doğranır. Doğranmış pırasaları, 5 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Pırasaların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Kendim şoklarım, yemeklerde donmuş ya da oda sıcaklığında çözdürerek kullanırım.

Havuç nasıl saklanır
Taze havuçlar temizlenir, tercihinize göre dilimlenir ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Havuçların derin dondurucu da depolama süresi 12 aydır. Havuçları şok haşlama yapacaksanız, 3 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım.

Karnabahar nasıl saklanır
Karnabahar temizlenir, dal olarak üçlü dörtlü gruplar halinde gövdeden ayrılır ve limonlu su içerisinde bekletilir. Süzülen karnabaharlar poşetlenerek doğrudan derin dondurucu’ya kaldırılır. Karnabaharların derin dondurucu da depolama süresi 10 aydır. Karnabaharı şok haşlama yapacaksanız, haşlama su’yu içerisine nohut büyüklüğünde bir parça limon tuzu ilave edin, 3-5 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra, musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım.

Maydanoz, dereotu nasıl saklanır
Maydanozu dondurucuda saklamanın bir anlamı yoktur. Maydanoz yıl boyunca piyasada satılmaktadır. Burada önemli olan, maydanozu buzdolabında nasıl saklanacağıdır. En güzel yöntem; maydanozu kapalı kap içinde buzdolabında saklamaktır. O da şöyle: Maydanoz pazardan alınır, yaprakları dallarından ayrılır ve suya vurulmadan bez üzerine serilir. Islaklığı ve nemi giderildikten sonra, kuru bir kap içine konur, kapağı kapatılır ve buzdolabına kaldırır. Bu yöntemi kullanırsanız, evde sarardı diye maydanozu çöpe atmayacaksınız. Aynı yöntemle dereotu’nu da saklayabilirsiniz.

Kereviz nasıl saklanır
Bir güzel yıkanır ve kabuğu soyulur. Yemekte kulanabileceğiniz ölçüde doğranır ve üzerine limon sıkılır. İhtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kerevizlerin derin dondurucu da depolama süresi 12 aydır. Donmuş halde kullanılır.Bir aya yakın maydanozunuzu kullanabilirsiniz.

Kırmızı lahana nasıl saklanır
Buruşuk ve solgun üst yaprakları ayrılır, yıkanır. Lahananın iriliğine göre, 2 veya 4 parçaya bölünür. İhtiyacınıza uygun parçaların beyaz koçanı dışında ki yaprakları, ince ince doğrandıktan sonra sirkeli sıcak su içerisine daldırılır. 3 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kırmızı lahanaların derin dondurucu da depolama süresi 10 aydır. Donmuş halde kullanılır.

İç bezelye nasıl saklanır
Bezelyelerin içleri kabuklarından ayrılır ve yıkanır. 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım. Veya şok haşlama yapmadan ihtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. İç bezelye’nin derin dondurucu da depolama süresi 8-12 aydır. Donmuş halde kullanılır. Kendim bezelyeyi iki yöntemle de sakladım, şok yaptığım bezelyeden memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Enginar nasıl saklanır
Mevsiminde alınan enginarlar ayıklandıktan sonra kararmamaları için limonlu su içerisine alınır. Derin dondurucuya kaldırmak için enginarlar bütün veya doğranmış olarak ihtiyacınız ölçüsünde susuz olarak poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Veya 2 dakika süre ile şok haşlama ‘haşlama suyu içerisine nohut büyüklüğünde limon tuzu ilave edin’ yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim iki yöntemi kullanarak enginarları sakladım. Uzun süre dondurucuda bekletilirse ilk lezzeti almanız mümkün olmuyor. 6 aydan fazla bekletilmemesini tavsiye ederim.

Patlıcan dondurucuda nasıl saklanır:
Yemeklik patlıcanı derin dondurucuda ancak, vakumlu poşet içerisinde saklıyorum. Çok uğraştım, başka kolay bir yolunu bulamadım. Bunun için mutfak vakum aleti ve vakumlu poşet gerekiyor. Karnıyarık, imambayıldı, patlıcan musakka, patlıcan oturtma, islim kebabı ve kızartmalık olarak  patlıcanları dondurucuda saklamak çok güzel oluyor.  Patlıcanları hangi yemekte kulanacaksam, o yemekte kullanılan patlıcanlar gibi kızartır, soğutur ve poşetledikten sonra dondurucuya koyarım. Kızartmalık olarak hazırladığım patlıcanları, kızarttığım sivri biberlerle birlikte poşetlerim.  Oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi 12 aydır.

Kabak dondurucuda nasıl saklanır:
Taze yemeklik sakız kabağı yemeklik olarak doğranır, 2 dakika süre ile şoklanır, soğutulur ve poşetlenerek dondurucuya konur. Yemek yaparken donmuş halde kullanılır. Depolama süresi 9 aydır.

Kestane nasıl saklanır
Kestaneler tek tek bıçak ile çizilir ve hiçbir işlem yapılmadan doğrudan dondurucuda saklanabilir. İhtiyacınız ölçüsündeki kestaneleri poşetleyin ve etiketledikten sonra dondurucuya kaldırın. Derin dondurucuda depolama süresi kendi deneyimim 12 aydır.

Nohut dondurucuda nasıl saklanır:
Nohutu düdüklü tencerede doğrudan 30 dakika haşlar, süzer ve soğuttuktan sonra 1 su bardağı ölçüsünde poşetler dondurucuya koyarım. Su içerisinde çözdürdükten sonra, çorba ve pilav yapımında kullanırım.

Dövme ve yeşil mercimek dondurucuda nasıl saklanır:
Döveme ve yeşil mercimeği ayrı ayrı haşladıktan sonra, her ikisini birleştirir, soğutur ve çorbalık olarak poşetler dondurucuya koyarım. Eritmeden çorba suyu içerisinde doğrudan kullanırım. Her 3 veya 4 aylık sürelerde bu işlemi tekrarlarım.

Ekmek dondurucuda nasıl saklanır:
Mayalı köy ekmekleri, fırın ekmekleri, lavaş, yufka, bazlama gibi ekmekleri taze ve soğumuş olarak poşetler dondurucuya koyarım. Oda sıcaklığında ya da mikrodalgada çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi yufka 3 ay, diğerleri 4 aydır.

Kadayıf dondurucuda nasıl saklanır
İhtiyacınız ölçüsündeki çiğ kadayıfı buzdolabı torbasına koyun ve doğrudan dondurucuya kaldırın. Hazırlayıp ve hiçbir işlem yapmadığınız kadayıf dolmasıda aynı şekilde dondurucuda saklanabilir.

Tereyağı dondurucuda nasıl saklanır:
İhtiyacım ölçüsünde kahvaltılık tereyağını dilimlerim, streçe sarar ve dondurucuya koyarım. Depolama süresi 6 aydır.

Peynir dondurucuda nasıl saklanır:
Beyaz peynir hariç, sert salamura peynirleri (örgü peyniri, Urfa peyniri) ve kaşar peyniri ihtiyacım ölçüsünde streçe sarar ve dondurucuya koyarım. Çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi 6 aydır.

Sarımsak dondurucuda nasıl saklanır:
Demet halinde kışlık aldığım sarımsakların bir bölümünü, şubat ayı içerisinde streçe sarar dondurucuya koyarım. Baharın ilk aylarında taze sarımsaklar çıkıncaya kadar (hatta Kasım ayına kadar) sarımsak sıkıntısı çekmem. Bu yıl (Eylül 2012) itibariyle, sarımsak saklama konusunda tam olarak deneyim kazandım. Şöyle ki, ilk bahar ayının başlarında evde bulunan sarımsaklarınızın başlarını koparın ve poşetleyerek dondurucuya koyun. Gerek duydukca dondurucudan çıkarın ve kullanın. Sarımsak dondurucudan çıkarı çıkarmaz, kendiliğinden çözülüyor. Donmuş sarımsak yemek içerisinde doğal (beyaz) rengine dönüyor ve tadındanda bir şey kaybetmiyor. Dondurucunuzun hacmi büyükse sarımsağı doğrudan dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Yeriniz uygun değilse, sarımsaklarınızı uygun yerede saklar ve şubat ayı içerisinde dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Tavuk eti dondurucuda nasıl saklanır:
Haşladığım tavuk etini (tavuk budu, göğsü) küçük parçalara ayırır, bir kase ölçsünde poşetler dondurucuya koyarım. Oda sıcaklığında çözdürdükten sonra, nohutlu tavuklu pilav yapımında kullanırım. Bu işlemi 2 veya 3 aylık sürelerde tekrarlarım. Çiğ tavuk göğsünü 200 ila 300 gr. olarak parçalar halinde streçe sarar derin dondurucuda saklarım. Kullanacağım zaman mikrodalga’da veya buzdolabında çözdürür öyle kullanırım.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com