patatesli havuçlu mercimek çorbası

patatesli_havuclu_mercimek_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Soğan
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Patatesli, havuçlu kırmızı mercimek çorbası yapımında normal su ve et suyunu ( 2 su bardağı et suyu, 4 su bardağı normal su) birlikte kullandım. 100 gr. ağırlığında havuç ve 120 gr. ağırlığında olan patates, çorbanın tam kıvamında olmasını sağladı. Kırmızı mercimek ve su miktarını her zaman olduğu gibi, 200 ml. kapasiteli su bardağı ile ölçtüm. Çorbada, bir tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş domates salçası kullandım.

Ön Hazırlık:
Kırmızı mercimek yıkanacak ve süzülecek. Patates, havuç soyulacak ve rendelenecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

patatesli_havuclu_kirmizi_mercimek_corbasi

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından patates, havuç, kırmızı mercimek, 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayınca kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika bitiminde çorba blendırdan geçirilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.