kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır

kurtulmuş taze fasulye nasıl haşlanır

Malzemeler:
100 gr. Kurutulmuş Taze Fasulye
1.5 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır? Kurtulmuş taze fasulye’nin nasıl haşlanacağını bilen bilir. Bilmeyenler ise, haşladıkları kurtulmuş taze fasulyeleri bir türlü (kaynata kaynata) yumuşatamazlar ve fasulyeleri sert kalır. Kurutulmuş fasulyeler, gerekli yumuşaklığı sağlamak için düdüklü tencerede haşlansa dahi, yumuşaması imkansız. Fasulyeler haşlandıkça sertleşir, sertleştikçe yumuşaması için haşlanmaya devam edilir ve sonuç alınamaz. Tarifim, bu kısır döngüyü kırmak için hazırlanmıştır. Bu tarifle birlikte; önümüzdeki fasulye mevsiminde, telisler dolusu taze fasulye kurutmaya hazırlıklı olun derim.

kurutulmuş yeşil fasulye haşlaması

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1.5 litre su konulacak ve normal (orta ısı) ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı dolusu tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından kurtulmuş taze fasulye ilave edilecek ve karıştırlacak. Tenceredeki su tekrar kaynamaya başlayınca tencerenin kapağı kapatılacak. Ara sıra tencere karıştırılarak kurutulmuş taze fusulye parçaları yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Fasulye tanelerinin iriliğine göre; yaklaşık 20 ila 25 dakika bitiminde tencere ocaktan alınacak, süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.