köfte çorbası

Kofte_corbasi

Malzemeler:
200 gr. Dana Kıyma
1 Adet Küçük Soğan
2 Yemek Kaşığı ‘tepeli’ İnce Bulgur
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘çorba için’
1 Çay Kaşığı Tuz ‘köfte için’
6 Su bardağı Kaynar Su
1 Yemek Kaşığı Un ‘tepsi için’

Ön hazırlık:
Soğan soyulacak ve rendelenecek . Bulgur yıkanacak ve süzgeçten geçirilecek. 6 Su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, bulgur, karabiber, kimyon, 1 çay kaşığı tuz katılacak.  Ardından bir güzel yoğurulacak. Köfte harçının tuzu karar hale getirilecek.  Yoğurma işlemi bittikten sonra karışım top yapılacak ve 20 dakika süre ile dinlendirilecek.  Ardından harçtan  küçük parçalar koparılarak fındık büyüklüğünde beze yapılacak. Bezeler unlu tepsi içerisine aktarılacak ve un’a bulanacak.

Kofte_corbasi2

Maharetini göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek, düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından nane ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar hafif kavrulacak. 6 su bardağı kaynar su, tencereye ilave edilecek.
Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra köfteler ilave edilecek. Tencere tekrar kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre sonunda köfte çorbanız servise hazır. Şimdi yemeğin tuzunu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.