kırmızı mercimek çorbası

Kirmizi_mercimek_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
5 Su Bardağı Kaynar Su veya Et Suyu
1 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Mercimek, yıkanacak ve süzülecek. Soğan, yemeklik doğranacak. Kaynar su veya et suyu hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak.
5 su bardağı kaynar su ve kırmızı mercimek ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Ara sıra tencere dipten karıştırılacak. 20 dakika süre sonunda çorbanız hazır. Çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Tava içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ileve edilecek, ısıtılacak. Üzerine nane ilave edileck, hafif kavrulacak. Nane, çorbanın üzerinde gezdirilecek. Sonrası malum.

Not:
Nane kullanmak istemezseniz yağ miktarını bir kaşık artırınız. Tatlandırıcı olarak 1 adet et su tablet ve limon tuzu kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com