karamelize soğanlı düğürcük pilavı

karamelize soğanlı düğürcük pilavı 400x267 karamelize soğanlı düğürcük pilavı
Malzemeler:
2 Su Bardağı Düğürcük
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Düğürcük bulgurun en incesine verilen isimdir. Diğer bir adı da düğ’dür. Düğürcükle çorbası, köftesi ve çok çeşitli pilavı yapılır. Domatesli düğürcük pilavı, yeşil mercimekli düğürcük pilavı ve  karamelize soğanlı düğürcük pilavı en gözde olan pilav çeşitleri arasındadır. Düğürcük kullanılarak yapılan yemekler, istenirse kavurma veya salma yöntemiyle yapılabilir. Bulgur çeşitlerini yemekte kullanırken doğru olan, bulguru yıkamadan kullanmaktır. Düğürcük, yemek yapımında yıkanmadan kullanılmalıdır. Sebebi ise, düğürcüğün yemekte helmelenmesi sağlamaktır.

Düğürcük pilavında mutlaka tereyağı kullanılması gerekir. Diğer yemeklik yağ çeşitleri, tereyağın verdiği lezzeti vermez. Tereyağı birde kereyağı olursa ve  yanında da yufka ekmek bulunursa çok lezzetli olur.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve çok ince yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

karamelize soğan hazırlanmıştereyağlı karamelize soğan karamelize soğanlı düğürcük pilavı

Karamelize Soğan Sosu:
Tava içerisine tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda (orta halde) karamelize oluncaya kadar kavrulacak.

düğ pilavı pişmiş

düğ pilavı karamelize soğanlı düğürcük pilavı

karamelize soğan ilave edilmiş karıştırılmış

düğ lapası karamelize soğanlı düğürcük pilavı

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 4 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 2 su bardağı ölçüsünde düğürcük, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika bitiminde düğürcük pilavınız hazır. Üzerine hazırlanan karamelize soğan sosu ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top