fırında kuzu kelle

Firinda_kuzu_kelle

Yeni yayınlamış olduğum klasik tatlar kuzu kelle tarifimi kullanırsanız, memnun kalırsınız.

Malzemeler:
1 Adet Kuzu Kellesi
1 Adet Yanmaz Fırın Torbası
2 Yemek Kaşığı Sıvı yağ

Ön Hazırlık:
Kuzu başını ciğerciden alırken, başın beyin kısmından parçalanmış ve burun bölümünün koparılmış olmasına dikkat edilecek. Kuzu başı bir güzel yıkanacak ve süzülmesi için süzgeç içerisine alınacak.

Maharetini Göster:
Fırın önceden 200°C dereceye ayarlanacak ve ısıtılacak. 1 adet, 25×38 cm. ebatındaki yanmaz fırın torbası içerisine 2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı  konulacak ve torbanın iç yüzeyine iyice yayılacak. Kuzu başı torbanın içerisine konulacak ve ağzı torbanın kendine ait teli ile bağlanacak. Fırın tepsisine kuzu başı beyin kısmı aşağı gelecek şekilde konulacak. Torbanın üst ve yan kısımlarından buharın çıkması için delikler açılacak ve fırına sürülecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 2.5 saat süre bitiminde fırında kuzu kellesi servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.