fırında kuzu kelle

Firinda_kuzu_kelle

Yeni yayınlamış olduğum klasik tatlar kuzu kelle tarifimi kullanırsanız, memnun kalırsınız.

Malzemeler:
1 Adet Kuzu Kellesi
1 Adet Yanmaz Fırın Torbası
2 Yemek Kaşığı Sıvı yağ

Ön Hazırlık:
Kuzu başını ciğerciden alırken, başın beyin kısmından parçalanmış ve burun bölümünün koparılmış olmasına dikkat edilecek. Kuzu başı bir güzel yıkanacak ve süzülmesi için süzgeç içerisine alınacak.

Maharetini Göster:
Fırın önceden 200°C dereceye ayarlanacak ve ısıtılacak. 1 adet, 25×38 cm. ebatındaki yanmaz fırın torbası içerisine 2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı  konulacak ve torbanın iç yüzeyine iyice yayılacak. Kuzu başı torbanın içerisine konulacak ve ağzı torbanın kendine ait teli ile bağlanacak. Fırın tepsisine kuzu başı beyin kısmı aşağı gelecek şekilde konulacak. Torbanın üst ve yan kısımlarından buharın çıkması için delikler açılacak ve fırına sürülecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 2.5 saat süre bitiminde fırında kuzu kellesi servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.