domatesli kuskus pilavı

Kuskus_pilavi

Malzemeler:
1.5 Su Bardağı Kuskus Makarna
1 Adet Domates
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Domates yıkanacak ve rendeden geçirilecek. 3 su bardağı su kaynatılacak, hazır bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine rende domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından kuskus makarna katılacak ve bir güzel karıştırılacak. 3 su bardağı kaynar su, tuz katılacak ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek.
Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak  not edilecek. 15 dakika süre sonunda domatesli kuskus pilavınız hazır. Tencere kapağı açılmadan pilav 15 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Pilav’a su verme sırasında, 1/2 tablet et bulyon katılırsa çok farklı bir lezzet elde edersiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.