çoban pilavı


Malzemeler:
1 Kase Bulgur
1 Kase Dana Eti Kavurma
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Kase Kaynar Et Suyu veya Su

Ön Söz:
Dana kavurmalı çoban pilavı yaparken kavurma ve bulgur miktarını kase ile ölçtüm. Evde bulunan standart kaseler 400 gr. su alır. Yani; kaseyi 200 gr. lık su bardağı kullanarak su ile doldurmak isterseniz, 2 su bardağı su koymanız gerekir. Kavurmalı bulgur pilavı pişirirken kavurma ve bulgur ölçüsü bire bir olursa, pilav malzemesi (ne eksik, ne fazla) daha bir dengeli oluyor. Dana eti kavurma yapılırken kuyruk yağı ile kavrulduğundan, pilava verdiği muhteşem lezzeti tarif edemem, bilenler bilir.

Ön Hazırlık:
Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. 4 su bardağı kaynar et suyu veya su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates salçası, bulgur, kavurma ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından 2 kase kaynar et suyu veya su, pul biber, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde çoban pilavınız hazır. Tencerenizi 30 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop