basma tel kadayıf

Basma_tel_kadayif

Malzemeler:
400 gr. Kadayıf
150 gr. Tereyağ
200 gr. Ceviz İçi
4 Su Bardağı Toz Şeker
3 Su Bardağı Soğuk Su
1 Yemek kaşığı Limon Suyu
30 cm. Çap’ında Tepsi

Ön Hazırlık:
Ceviz içi iri kıyılacak. Kadayıf, top halinden tel haline döndürmek için açılacak. Kesme tahtasında 2 cm. uzunluğunda kesilecek veya elle bölünecek. Tepsi tabanı yağlanacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine, 4 su bardağı toz şeker, 3 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edilecek. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda 10 dakika süre ile şerbet kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

basma_tel_kadayif_2

Maharetini Göster:
Tava içerisine tereyağ konulacak ve eritilecek. Kadayıf bir kap içerisine alınacak ve üzerine tereyağı gezdirilecek. Ve bir güzel karıştırılacak. Kadayıfın yarısı tepsinin tabanına bastırılarak yayılacak. Üzerine ceviz içi serpilecek. Kadayıfın diğer yarısı, ikinci kat olarak bastırılarak yayılacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 25 dakika süre ile kadayıfın altı ve üstü kızartılacak. Tepsi fırından alınacak ve soğutulacak. Üzerine sıcak şerbet dökülecek ve soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.