zeytinyağlı sultani bezelye


Malzemeler:
1/2 Kg. Sultani Bezelye
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar su

Ön Söz:
Bezelye çeşitleri arasında bazılarının taneleri yemek yapımında kullanılır. Bazıları ise, sultani bezelye de olduğu gibi doğrudan yemek yapımında kullanılır. Halk arasında yaprak bezelye diye adlandırılan sultani bezelye, aynen taze fasulye gibi pişirilir. Sultani bezelye’nin ilk çıktığında (körpe iken) yemeği çabuk pişer. Zaman içerisinde yaprak bezelye kartlaştıkça, pişirme süresi de artar. Kart bezelyeleri en güzeli düdüklü tencerede pişirmektir. Birde, yaprak bezelye oldukça kılçıklı olur. Kılçığı bezelye tanelerinin sıralandığı sırt kısmında bulunduğu için, o taraftaki kılçıkları bıçakla almak yerinde olur.

Ön Hazırlık:
Bezelyeler ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Boy uzunluklarına göre, iki veya üç parçaya bölünecek. Soğan yemeklik doğranacak. Domateslerin kabukları soyulacak ve küp doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine bezelyeler ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak, en düşük ısı konumunda ara sıra tencere sallanarak 15 dakika süre ile bezelyeler kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 2 su bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere ara sıra kulplarından tutulup sallanacak. Tam 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
İsterseniz 1 tatlı kaşığı domates salçasını, soğan kavrulduktan sonra ilave edebilirsiniz. Salça yemeğinize daha fazla lezzet katar.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop