yayla çorbası


Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Yayla çorbası normal su veya et suyu ile yapılabilir. Normal su ile yapılan yayla çorbası içerisine (su ölçüsünün yarı miktarı kadar) süt ilave edilerekte yapılabilir. Bir kahve fincanı ölçüsündeki pirinç miktarı, iki yemek kaşığı tepeli doldurulmuş pirinç ölçüsüne denk gelir. Bir su bardağı dolusu yoğurt miktarı ise, 5 yemek kaşığı dolusu yoğurt miktarına eşittir. Tereyağı kullanırsanız çorbanızın lezzeti katbekat artar. Diğer yağların her çeşiti çorba yapımında kullanılır ve niye kullanıyorsunuz diye sormazlar, tercih sizin.

Ön Hazırlık:
Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1su bardağı yoğurt ilave edilecek ve tekrar çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tencereye 5 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki pirinç 15 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye tencereye ilave edilecek ve 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek, üzerine kuru nane ilave edilecek, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop