tane tane bulgur pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Bulgur
1 Adet Domates
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarifim, onlarca bulgur pilavı çeşiti arasında sıradan bulgur pilavı tarifidir. Yalnız bu tarifimi diğerlerinden farklı kılan, kebapçılarda garnitür olarak verilen ve bulguru tane tane ayrışan pilav oluşudur. Bu pilavın tarifini edinmek için yıllarca uğraştım, başaramadım. Aslında bir çok tarif edindim, tarifleri denedim, hiç başarı şansım olmadı. Verilen tarifler, normal pilav tariflerinin malzeme katkı farklarından öteye gitmedi. Esas olan pilavı yaparken ince ayarlarını yani, püf noktalarının verilmesi gerekiyordu. Ne ise, bilineni sonradan kendim keşfettim.

Ön Hazırlık:
Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Domates soyulacak ve iri doğranacak. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

tane tane bulgur pilavı malzemesi

tane tane bulgur pilavı, soğan kavrulmuş salça ilave edilmiş

tane tane bulgur pilavı, domates ilave edilmiş

tane tane bulgur pilavı, su ilave edilmiş

tane tane bulgur pilavı pişmiş ve karıştırılmış

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı ve zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domatesler ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine bulgur ilave edilecek en az 5 dakika kavrulacak. (bulgur kavrulurken, tencere taban yüzeyinde bulgurun bıraktığı nişastadan bir katman oluşacak) O katman kahve renk aldığı an da 1.5 su bardağı kaynar su ve baharatlar ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre sonunda pilavınız hazır. Tencere kapağı açılmadan pilav, 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Malzemelerin katlarını kullanarak, ailenize yeterli ölçekte pilav hazırlayabilirsiniz. Malzemeleri değiştirebilirsiniz, 1 ölçek bulgur için 1.5 ölçek su oranını değiştirmeyin. Pilav teflon tencerede yapılıyor olsa bile, tam randımanını çelik tencere de alabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop