zeytinyağlı enginar çiğden


Malzemeler:
5 Adet Enginar
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Küçük Soğan
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Adet Havuç
2 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Un (tepeli)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (tepeli)
1/2 Limon
3 Su Bardağı Soğuk Su
Dereotu

Ön Hazırlık:
Temizlenmiş enginarlar yemekte bütün kullanılacak. Soğanlar soyulacak, bütün bırakılacak. Havuçlar soyulacak, uzunlamasına ikiye bölünecek ve iki parmak genişliğinde doğranacak. Patatesler soyulacak, elma dilimi doğranacak. Yeterli miktarda dereotu kıyılacak.

Enginar Sosunun Hazırlanması:
Bir kap içerisine 3 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı (tepeli) un konulacak, karıştırılacak. Üzerine 1 çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı (tepeli) tuz, 1/2 limon suyu konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak, kabın içerisinde bekletilecek.

zeytinyağlı enginar hazırlanmış ve kapatılmış

zeytinyağlı çiğden pişmiş enginar servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere’ye enginarlar, havuçlar, patates dilimleri ve soğanlar uygun bir şekilde yerleştirilecek. Üzerlerine hazırladığımız sos ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 70 dakika süre sonunda, yemeğiniz üzerine dereotu serpilip soğutulduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop