zeytinyağlı çiriş otu yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Çiriş Otu
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve yeterli su içerisinde dinlendirilip süzgeçten geçirilecek.

Çiriş Otunun Hazırlanması:
Çiriş otunun her birinin kök kısmı kesilecek. Ve sap kısmı üzerinde bulunan şeffaf çanak yapraklar tek tek ayrılacak. Çanak yaprağın ayrılması ile çiriş otu yaprakları serbest kalacak. Yapraklar bol su içerisinde berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Ardından, suyu süzülmüş çiriş otu 1-2 cm. uzunlukta kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından 1 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek tencere karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Üzerine doğranmış çiriş otu ilave edilecek ve karıştırılacak.
Çiriş otu’nun diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra, pirinçler ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Ocak ısıs yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 20 dakika süre bitiminde çiriş otu yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop