Kategoriler
Hamur İşleri

evde yumuşacık yumurtalı kıymalı pide


Evde Yumuşacık Yumurtalı Kıymalı Pide Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
6 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Süt
1 Su Bardağı Ilık Su
1/2 Parça Yaş Maya
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
İhtiyacınıza Göre Yumurta

İç Malzemesi:
300 gr. Orta Yağlı Kıyma
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Tatlı kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
Yeteri Kadar Maydanoz

Ön Hazırlık:
Kase içerisine 1/2 paket (yarım) yaş maya ufalanarak konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı ılık su konulacak, karıştırılacak. Kase, 10 dakika süre ile dinlendirilecek. Soğan ve domates yemeklik, sivri biber halka doğranacak. Maydanoz ince doğranacak.

*

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabına 6 su bardağı un konulacak ve ortası havuz şeklinde açılacak. Açılan yere, 1 tatlı kaşığı tuz, kase içerisindeki yaş maya, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı süt ilave edilecek ve ele yapışmayan pürüzsüz bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak, üzeri kapatılacak ve iki katına çıkıncaya kadar bekletilecek. Hamur iki katına çıktıktan sonra, tekrar yoğurulacak tek beze yapılacak ve 15 dakika dinlendirilecek.

İç Harçın Hazırlanması:
Bir kap içerisine kıyma, soğan, domates, sivri biber, maydanoz katılacak. Üzerine karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve bir güzel yoğurulacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek. Kap içerisinde iç harç, 8 eşit parçaya bölünecek.

*

Maharetini Göster:
Hamur bezesi mutfak tezgahına alınacak. Beze, rulo yapılacak. Rulo, 8 eşit parçaya bölünecek. Her bir parça beze yapılacak ve unlanarak bekletilecek. Bezeler fırın tepsisinin büyüklüğüne uygun şekilde oval olarak, uzunlamasına açılacak ve iç harç konulacak. Resimde görünen şekilde hamur iki uçlarından birleştirilecek. Üzerine mısır unu veya kepek serpilmiş fırın tepsisine dizilecek. Üzerlerine fırça ile su sürülecek. Önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına konulacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde pide tepsisi fırından alınacak. Üzerine yumurtalar kırılacak ve tuz serpilecek. Tepsi fırına sürülecek ve yumurta aklarının pişmesi beklenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com